Удар по хребту російського самодержавства

Росію зіштовхують з авансцени

Що нестерпно для держави, яка зробила державність, втілення величі та сили, способом свого виживання? Ворожість, заздрість, страх, агресивність навколишнього світу? Звичайно, ні. Для держави найболісніше - коли її ігнорують. Не зважають.

Ось тільки недавно Росія була головним героєм світової розмови, як підозрюваний у підриві американської системи. Так, звичайно, неприємно отримати санкційну відповідь. Але завжди є надія знайти спосіб її обійти при потуранні західних партнерів. Як майже вдалося з турбінами Siemens, коли сама компанія завбачливо дивилася в іншу сторону. Крім того, подібні неприємності можуть підживлювати державну гордість – ось же як ми їх! Перетворити підозрілість і страх навколишнього світу в фактор державності, якщо інших ознак сили замало, - теж може вважатися перемогою.

Для Москви не знайшлося місця за столом, за яким вирішується бути війні чи ні

Але те, що відбувається зараз, це реальний удар по хребту російського самодержавства. Мало того, що світ зайнявся північнокорейським кризою, і Росія зникла з порядку денного. Важливіше те, що для Москви не знайшлося місця за столом, за яким вирішується питання: бути війні чи ні! Причому, біля кордонів Росії! Дивіться самі. Визнаний Москвою гуру і частий гість президента Путіна Генрі Кіссинджер пропонує свої рекомендації, як вирішити північнокорейську криза. І ні слова не знаходить для Росії; її просто не існує в його плані.

"Найважливішою передумовою виходу", - каже старий Генрі, - "є взаєморозуміння між США і Пекіном". Ось так. Більш того, він попереджає Вашингтон: ніяких спроб зробити Китай "американським субпідрядником" для здійснення інтересів США. Америка і Китай повинні бути рівними партнерами. Це означає нову "біполярність", яка до недавнього часу будувалася на осі – Вашингтон-Москва, у крайньому разі, в російському розумінні). Значить, тепер про Москву можна забути.

Начебто є тут і позитив - навіщо Росії втручатися в це справжнісіньке пекло і перепалку Трампа і північнокорейського Кіма. Але ж це тільки початок і незабаром місце Росії на авансцені займе інша держава. І ми знаємо яка - Китай. Ось уже Трамп і китайський лідер Сі Цзіньпін зателефонували і поговорили. Причому, як каже преса, Сі вчив Трампа "відповідальності". Ось до чого дійшла справа. Не Путін вчить Трампа - а Сі!

Незабаром місце Росії на авансцені займе - Китай

Якщо новому американо-китайському тандему вдасться нейтралізувати північнокорейського диктатора (швидше за все вдасться), це буде ще одним кроком до нової реальності. Йдеться непросто про нову біполярності, яка і так існує. Хоча і формально не позначена. Йдеться про те, що вакуум, який почав формуватися, коли Америка стала скорочувати свої глобальні зобов'язання, буде поступово заповнюватися китайським впливом.

Як Кремль радів, що епоха Заходу і Америки завершується. І ось вам-уппсс! - подаруночок. Піднебесна в ролі глобальної держави, яка буде цікавитися всім світом, а не тільки своїми задвірками. Це щось нове. І для Росія зовсім невтішно. Доведеться не раз згадати про Америку - і її наївність, і небажання загострювати, і готовність підтримати нашу державну видимість. Звичайно, через прагматичний розрахунок, щоб не возитися з нашим самоствердженням.

Цікаво, як американська преса, порівнюючи Трампа і Сі, ставить останнього в приклад своєму, як більш "зваженого і передбачуваного" політика. А що? На тлі Трампа та інших лідерів Сі набирає очки.

У Росії є два сценарії зачепитися на авансцені, з якої її виштовхують. Перший - стати відповідальним світовим гравцем, який пропонує реальні, а не уявні рішення. Другий - продовжити бити скло, намагаючись привернути до себе увагу за допомогою залякування. Друге завжди виходило краще.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Павло Кухта Керівник з політичних питань Київської школи економіки
Вадим Денисенко Виконавчий директор UIF
Юлія Дукач Аналітикиня проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Дмитро Ярош Командувач Української добровольчої армії
Віктор Лещинський Президент Національного експертно-будівельного альянсу України