Нарешті дійшло: чому російський газ не релігія

У РФ можна вигравати й програвати, але не треба боятися

Проміжне рішення Стокгольмського арбітражу, яке звільнило Україну від виплат за кількома кабальним статтями газового контракту, погодженого Володимиром Путіним і Юлією Тимошенко, - це не просто перемога однієї сторони над іншою, однієї держави над іншою. Це початок цивілізованого спілкування, що визнає примат міжнародного права - якщо, звичайно, Росія, неодноразово його нарушавши, захоче його визнавати.

Як будувалися енергетичні відносини Росії і України? Бартер, схеми, "міжсобойчики", кулуарні угоди, каламутні посередники. Домовленості підписувалися 31 грудня - сторони шантажували один одного до останнього. І завжди на цьому взаємному запиленні вигравали не споживачі, а аферисти. Пам'ятаю одну з таких розв'язок кризи - 31 грудня, Новий рік, неясно, що буде з газом, - а співробітники "Газпрому" і "Нафтогазу" намагаються домовитися в готелі "Україна" в Москві. А чому там? А тому, що вона начебто належить Сьомі Могилевичу. А при чому тут Сьома? А він колишній партнер Дмитра Фірташа. Ну тоді зрозуміло, пише віталій Портніков для "Грани.ру".

Контракт між Газпромом і Нафтогазом — перший документ, який хоча б комусь можна показати

І так було завжди, двадцять років поспіль. Контракт, представлений в Стокгольмський арбітраж і "Газпромом" і "Нафтогазом", - перший документ, який хоча б комусь можна показати. І навіть цей документ в Москві примудрилися перетворити у знаряддя політичного тиску, обмінявши у незграбного Януковича чергову газову знижку на продовження базування Чорноморського флоту.

При цьому в Україні купівля російського газу перетворилася на різновид релігії. Росію не сердити, а то вона підвищить ціни на газ. На Росію не можна скаржитися, тому що вона відключить газ, і всі ми замерзнемо. З Росією можна тільки домовлятися, бажано на її умовах, інакше вона підвищить ціни і відключить газ. У 2014 році перше після Майдану уряд Арсенія Яценюка продемонстрував навіть не мужність, а просто здоровий глузд, відмовившись від закупівель російського газу і вирішивши звернутися з позовом у Стокгольмський арбітраж. По цьому шляху вже встигли пройти багато країн Європи. Але поки вони домагалися від "Газпрому" поступок в суді, Янукович звично торгував суверенітетом.

Купівля російського газу перетворилася на різновид релігії в Україні

Тепер уже ясно - у Росії можна вигравати, Росії можна програвати, але її не потрібно боятися. У справжньому суді - тому, куди не можуть зателефонувати ні Путін, ні Міллер, - розглядатимуть справи, а не побажання. Російський газ - незалежно від того, буде Україна його купувати чи ні, - остаточно стає товаром, а не злодійський фомкою, з допомогою якої грабіжник намагається залізти в чужий будинок.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Кахабер Карелі Доктор економічних наук, експерт із земельних питань
Олеся Ольховик Психологиня ГО "Форпост"
Дарія Маслова Психолог, сімейний консультант
Євген Чирва Психотерапевт Центру "Форпост HELP"
Анна Сокур Психологиня ГО "Форпост"
Погода