Обмеження під час війни: досвід Великої Британії

В українському суспільстві та ЗМІ розгорнулась дискусія на тему доцільності обмежень у час війни

Лунають різні думки, часом наївні, а часом доволі суперечливі.

І тут, у нагоді може стати цікавий і корисний досвід Великої Британії.

Так, у роки Другої світової війни в Британії було утворено Міністерство економічної війни. Його головними завданнями були: створення перешкод для розвитку індустрії країн-членів "Вісі" (Німеччина, Італія, Японія), зменшення виробничих можливостей їхньої промисловості, у тому числі військової, недопущення постачання стратегічної сировини (у тому числі військовим шляхом) і тим самим – підрив обороноздатності ворога. Інструментами цього, серед іншого, були й обмеження в діяльності британських компаній.

В країні була запроваджена доволі жорстка цензура засобів масової інформації. Водночас, працювала антинацистська пропаганда. В середні ж країни, наголос робився саме на британський патріотизм.

В травні 1940 року, після приходу до влади у Великій Британії Вінстона Черчилля, був заарештований лідер Британського союзу фашистів Освальд Мослі, а в липні вся фашистська організація була оголошена поза законом.

Однак, слід наголосити, що сама демократія в Британії діяла навіть в умовах війни. От, що сказав мудрий Черчилль у своєму відомому зверненні по радіо "Кінець війни в Європі" 8 травня 1945 року: "Ми всі робили помилки, однак парламентське правління показало, що можна вести війну в її найбільш складній і тривалій формі, і в цей же час зберігати усі ідеали демократії".

Олег Бєлоколос, спеціально для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Тимофій Милованов Почесний президент Київської школи економіки
Павло Клімкін Міністр закордонних справ України
Юрій Андрухович Письменник
Сергій Жадан Письменник
Марія Яковлєва Енергетичний експерт