Шовінізм по-українськи

Якби автономія Криму мала виразний кримськотатарський акцент, не було б окупації

Є якась сумна символіка в тому, що напередодні чергової річниці депортації в суспільстві і соціальних мережах знову розгорілася полеміка щодо статусу кримськотатарської автономії. І навіть зараз, коли Україна не контролює Крим – і невідомо, коли він повернеться під контроль, – знаходяться люди, які запевняють, що кримські татари "повинні знати своє місце". Що Україна – унітарна держава, в якій не може бути автономій, і що максимум, який країна може надати кримським татарам, – підтримка їхньої мови та культури.

Наші шовіністи чесно кажуть: нічого вам не дамо, а ви підтримуйте нас просто так, бо ми українці

Я навіть не говоритиму, що це нерозумно з політичного погляду. Навіть якщо ти шовініст, щиро впевнений у правильності середньовічного гасла "Україна – для українців" (зрозуміло, для етнічних), ти можеш не видавати себе хоча б до моменту звільнення території від ворога і демонструвати крайнє співчуття до чужих національних потреб. Володимир Ілліч Ленін, між іншим, саме так і робив. Поки боровся з царизмом, писав цілі книжки про право націй на самовизначення, а як прийшов до влади – начхав на всі ці нації, перетворив їх самовизначення у фікцію. Але наші шовіністи, звичайно, розумніші і Леніна, і Сталіна. Вони чесно кажуть: нічого вам не дамо, а ви підтримуйте нас просто так, бо ми розумні і красиві. Навіть і не розумні та красиві, а тому що українці. пише Віталій Портніков для "Крим.Реалії".

Але я зовсім не хочу закликати співгромадян до цинізму. Я хочу закликати їх до моральності. До історичної моральності. Кримські татари створили в Криму державу ще тоді, коли багато європейських націй не могли мріяти не те що про власну державність, але й про національне відродження.

Цю державу не просто окупувала Російська імперія. Народ, який в ньому проживав, буквально витіснили з Криму – благо, культурна, мовна та релігійна близькість з Османською імперією цьому сприяла. Сталін лише завершив те, що почали інші лиходії – російські імператори.

Українці повинні розуміти, що їм просто історично пощастило втриматися на своїй землі – хоча і їх намагалися вигнати і заморити. Голодомор – одна з таких спроб. А ось кримським татарам закріпитися в окупованому Криму, залишитися там національною більшістю не вдалося. Але це не означає, що Крим перестав бути їх Батьківщиною, і вони повинні відмовитися від своєї мрії про державність. Просто ця державність має будуватися ними за підтримку Української держави і українського народу. Він у боргу у кримських татар.

Українцям історично пощастило втриматися на своїй землі

Сама кримська автономія – і коли вона створювалася, і коли відновлювалась – задумувалася саме як автономія корінних народів Криму. Територіальна автономія – це фальсифікація, "обманка", про небезпеку якої я попереджав ще в 1991 році. Якби автономія Криму мала виразний кримськотатарський акцент, якщо б на півострові був, наприклад, двопалатний парламент з представництвом національностей, ніякої окупації просто не відбулося б. Та й сам півострів був би іншим і сприймався б інакше і самими кримськими татарами, і слов'янським населенням.

Я дивуюся, що багато хто просто не хоче зрозуміти цього очевидного факту, але закликає нас повторити помилки. .

Copyright © 2017 RFE/ RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

4

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Кахабер Карелі Доктор економічних наук, експерт із земельних питань
Олеся Ольховик Психологиня ГО "Форпост"
Дарія Маслова Психолог, сімейний консультант
Євген Чирва Психотерапевт Центру "Форпост HELP"
Анна Сокур Психологиня ГО "Форпост"
Погода