Майбутнє настає занадто швидко

7 травня на виборах у Франції переміг незалежний центрист Еммануель Макрон, випередивши ультраправу Марін Ле Пен

Перемога Макрона - це не перемога України над Росією (як може здаватися після перегляду стрічки новин) і навіть не перемога Франції над Росією. Стрімке зростання і перемога Макрона - це спільна (хоча і з різними мотиваціями) реакція французького суспільства та французького істеблішменту на загрозу руйнування сталого порядку. Однак, можливо, якраз істеблішменту не було чого боятися, він вміє пристосовуватися до будь-яких умов.

Кажуть, Макрон занадто ліберал для Франції. Ха-ха, для Франції, яка є батьківщиною лібералізму у класичному розумінні. На мій погляд, трошки лібералізму не завадить і французькій бюрократії, і французькому держмонополізму. Принаймні, так вирішив французький виборець.

Кремлівська банда воює з усім вільним світом, аби розбити його єдність і довести, що демократія слабка

На більш високому рівні, звичайно (і тут я погоджуюся з оглядачами), це перемога відкритого світу над закритим. Кремлівська банда воює з усім вільним світом, аби розбити його єдність і довести, що демократія слабка. Війна в Україні, як і війна у Сирії, є лише елементом цього процесу (адже немає кращого способу створити проблему для ЄС, ніж криза біженців), так само як підтримка правих, хакерські атаки тощо.

На ще більш високому рівні, як часто зазначають оглядачі, це перемога майбутнього над минулим. Справа не в тому, що Макрон молодий, і навіть не в тому, що праві пропонують шаблони 80-річної давнини. Зростання популярності правих в Європі -- це реакція на футурошок.

Ми присутні при черговому фазовому переході — дуже рідкісна подія, що відбулася лише три рази в історії людства, а нині четвертий

Футурошок — це шок від того, що майбутнє настає занадто швидко. Стрімкі технологічні зміни найближчим часом призведуть до зникнення сотень професій та десятків (якщо не сотень) мільйонів робочих місць. Змін зазнають не лише бізнес-моделі, а й економічні відносини та загалом суспільні договори. Зміни загрожують традиційним соціальним структурам й обіцяють викликати ще більше розшарування між поколіннями, соціальними групами та країнами. Все це разом складає величезну соціально-економічну та культурно-технологічну трансформацію людства. Ми присутні при черговому фазовому переході — дуже рідкісна подія, що відбулася лише три рази в історії людства, а нині четвертий.

Присутність при таких масштабних подіях не робить людей щасливішими. Навпаки, когнітивний дисонанс, помножений на девальвацію всіх знань і навичок, втрату роботи, певності, заощаджень, ідентичності та інших важливих речей, створює неймовірний тиск, що призводить до адаптаційного зриву, — футурошок.

Природною і передбачуваною реакцією на футурошок є бажання, аби "майбутнє не наставало так швидко".

Треба відмовлятися від шаблонів минулого і запроваджувати шаблони майбутнього. Вже зараз, аби футурошок не зніс дах нам

Футурошок зносить дах громадянам у всіх розвинених країнах, від США до Росії, від Великої Британії до Угорщини. Українці ще не пережили шок від війни та економічної кризи, тому на нас футурошок ще очікує. Але готуватися його подолати треба вже зараз. Для цього треба відмовлятися від шаблонів минулого і запроваджувати шаблони майбутнього. Вже зараз, аби футурошок не зніс дах нам. У нас імунітету нема, радянська спадщина дуже сильна, а запропоновані їй альтернативи - так само з минулого.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода