До питання україно-ізраїльських відносин

У контексті нашого голосування в Радбезі ООН

Маленьке застереження: Нетаньяху - один зі спекулянтів, які часом пробують будь-яку критику влади Ізраїлю обзивати антисемітизмом і ледь не виправданням Голокосту. Так от: євреїв поважаю й глибоко шаную, як тих, що живуть в Ізраїлі, так і по всьому світу. І вони не винні, що іноді обирають собі паршиву владу. Тому прирівнювати Нетаньяху до всього єврейського народу - це так ніби судити про всіх українців за інтелектуальним рівнем Миколи Азарова (а обоє ж носії однакового статусу прем'р-міністра).

А тепер про "наших баранів", тобто про підтримку ізраїльською владою України. Адже у нас тут деякі специ-міжнародники та відставні дипломати плачуться: "Як негідник Клімкін посмів так вчинити з Ізраїлем, який стільки зробив для України". Тут тільки те, що лежить на поверхні й не потребує довгого пошуку.

1. Ізраїль не підтримав ключовий для України документ - резолюцію Генасамблеї ООН про територіальну цілісність України № 68/262, що була ухвалена 27 березня 2014 року.

2. Делегація Ізраїлю утрималась від приєднання до співавторів ініційованої Україною резолюції 26-ї сесії Ради ООН з прав людини "Співпраця та допомога Україні в галузі прав людини" у червні 2014 року.

3. У березні 2015-го Ізраїль не підтримав Спільну заяву від імені 41 країни (в тому числі всіх країн ЄС) щодо ситуації з правами людини в Криму, яка була виголошена 21 березня 2016 року в рамках роботи 31-ї сесії Ради ООН з прав людини.

4. У інтерактивних діалогах з обговорення представлених Управлінням Верховного комісара ООН із прав людини висновків його 11-16 доповідей щодо правозахисної ситуації в Україні (відбулися 29 вересня та 9 грудня торік, 22 березня, 29 червня, 27 вересня та 12 грудня 2016 року) делегація Ізраїлю участі не брала і таким чином відмовилася від підтримки української позиції.

5. Під час просування Україною резолюцій "Роль превенції у заохоченні та захисті прав людини" в ході 24-ї та 33-ї сесій РПЛ Ізраїль не виявив готовності приєднатися до кола їх співавторів.

6. Делегація Ізраїлю відмовилася стати співавтором резолюції ГА ООН щодо "Ситуації з правами людини в Криму".

Це при тому, що делегація України на прохання Ізраїлю утримується від участі в обговоренні пункту 7 порядку денного РПЛ "Ситуація у галузі прав людини в Палестині та на інших окупованих арабських територіях", у рамках якого Ізраїль традиційно жорстко критикують. Під час попереднього членства України в Радбезі наша делегація утримувалася під час голосування за резолюції, які стосувалися ізраїльсько-палестинського конфлікту й були невигідні Ізраїлю.

7. Україна визнала трагедію Голокосту актом геноциду єврейського народу. Натомість Ізраїль проігнорував усі зустрічні прохання української сторони й не визнав Голодомор геноцидом українців. За дорученням глави ізраїльського уряду Біньяміна Нетаньяху в листопаді цьогоріч із порядку денного роботи Кнесету Ізраїлю це питання зняли.

8. Уряд Ізраїлю, йдучи на зустріч проханням РФ, заблокував постачання нашій державі ізраїльських безпілотників.

Співпраця в сфері оборони та озброєнь заблокована ізраїльською стороною

9. Українська сторона протягом останніх трьох років не отримує від уряду Ізраїлю відповіді на пропозицію провести чергове п'яте засідання двосторонньої Комісії з військово-технічного співробітництва. Співпраця в сфері оборони та озброєнь заблокована ізраїльською стороною.

10. Ганебний антиукраїнський виступ президента Ізраїлю у Верховній Раді України під час спеціальних парламентських слухань на тему "75-ті роковини трагедії Бабиного Яру: уроки історії та сучасність" обурив громадськість. Він звинуватив українців у масових вбивствах і переслідуванні євреїв під час Другої світової війни, що діаметрально протилежно тезам виступу президента Петра Порошенка в Кнесеті.

11. Різко погіршилося ставлення до українських громадян у пунктах пропуску, особливо в аеропорту ім. Бен-Гуріона. Зростає число відмов у в'їзді та хамство ізраїльських чиновників. Це явно контрастує з демонстративно доброзичливим ставленням до приїжджих із Росії.

12. Україні незмінно відмовляють у всіх запитах про екстрадицію або просто їх ігнорують. Зокрема, щодо екс-міністра енергетики Едуарда Ставицького.

13. Ізраїльські компетентні органи провадять щодо України практику торгівельно-санітарних воєн за методикою РФ. Наприклад, безпідставно заборонено експорт яєць під приводом наявності бактерії сальмонели. Після спростування незалежними експертизами звинувачень та запрошення ізраїльських спеціалістів для перевірки ситуації на місці й відновлення торгівлі, ізраїльські чиновники перестали відповідати на звернення української сторони.

Україні незмінно відмовляють у всіх запитах про екстрадицію

14. У лютому 2016 року територію окупованого Криму з порушенням вимог чинного законодавства України відвідав депутат Кнесету Яаков Маргі від релігійної партії "ШАС", що входить до правлячої коаліції. Вів переговори з окупаційною владою. Окрім цього протягом останніх двох років фіксувалися регулярні візити представників ізраїльського бізнесу до Криму.

16. У вигляді одностороннього демаршу Нетаньягу скасував візит прем'єр-міністра України до цієї країни в кінці грудня цьогоріч як відповідь на реалізацію суверенного права України в Радбезі ООН.

17. Це вже більш оціночне, але все ж: уряд Ізраїлю й сам Нетаньяху постійно демонструють свою симпатію та запопадливе ставлення щодо Росії, навіть без взаємності.

Що маємо в позитиві:

1. Ізраїльська делегація підтримала резолюцію Генасамблею ООН щодо "Ситуації з правами людини в Криму" 19 грудня. Голосів і так було більше, ніж досить, але ми вдячні за підтримку кожній країні, а Ізраїлю подяку висловлювали спеціально на високому рівні.

Ніби все...

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

13

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода