Про заборону експорту лісу

Мораторій не вирішує проблему хижацької вирубки лісу в Карпатах. Лише породжує додаткові можливості для зловживань та корупції

Щодо мораторію на експорт лісу.

Лісове господарство - це така ж сфера господарських відносин, як і будь-яка інша. Вона має свої закономірності функціонування. Адміністративними обмеженням ми лише шкодимо.

Мораторій жодним чином не вирішує проблему хижацької вирубки лісу в Карпатах. Лише породжує додаткові можливості для зловживань та корупції.

Крім того, він суперечить нормам Світової організації торгівлі та Угоді про асоціацію з ЄС. Мораторій встановлює неринкові переваги для вітчизняних деревообробних підприємств. Це викликає цілком слушні заперечення з боку представників ЄС.

Зберігаючи мораторій, ми лише створимо проблеми для інвесторів та підприємств, які можуть зіштовхнутись з припиненням дії Угоди про асоціацію.

Водночас причина хижацької вирубки лісу полягає у повній відсутності обліку того, хто, що та на якій підставі вирубує. Держлісгоспи контролюють лише десь трохи більше половини всіх лісових угідь. Мораторій переважно ударяє по ним.

Крім того, існує величезний "сірий" та "чорний" експорт деревини.

Отже вирішення проблеми полягає у простих та очевидних кроках:

1) Налагодження повного відкритого електронного обліку всіх лісових ресурсів, які є в державі, та всіх операцій, які пов'язані з посадкою, вирубкою, в тому числі санітарною, пересуванням лісоматеріалів в межах країни та на експорт.

2) Впровадження процедури будь-яких дій з деревиною (транспортування, розпилювання, переробка, експорт) виключно на підставі сертифікатів походження та продажу обробленої та необробленої деревини на електронних торгах.

3) Обмеження вирубки може встановлюватись шляхом збільшення розміру рентних платежів за лісоматеріали.

4) Наведення банального порядку на митницях. Тотальна корупція на них забезпечує неконтрольоване вивезення лісоматеріалів.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"
Брайан Вітмор Cтарший науковий співробітник Atlantic Council
Іван Сидор Священник, секретар-референт Київської єпархії ПЦУ