Війна з меморіалами: чому в Харкові нема дошки Шевельова, а в Росії - Нємцова

Виникає питання: а що заповнить порожнечу, яка залишається після зникнення різноманітних Смирнових-Ласточкіних? Місцевий криміналітет?

У російському Ярославлі зі стіни будинку, в якому жив підло вбитий російський політик Борис Нємцов, зняли присвячену йому меморіальну дошку. У мерії міста вирішили, що ініціатор встановлення пам'ятного знака не пройшов спеціальної процедури і тому дошка не має права на існування. Дошка на будинку в Ярославлі з'явилася з ініціативи регіонального відділення партії "Парнас" і жителів міста, в якому Нємцов був дуже популярним. Його навіть обрали депутатом місцевого законодавчого зібрання – через роки після того, як зусиллями Володимира Путіна та інших представників плутократичної російської еліти колишній віце-прем'єр був вигнаний із великої політики, - пише Віталій Портніков для Радіо Свобода.

Спроба встановити дошку в Ярославлі – не єдиний такий крок, пов'язаний з увічненням пам'яті Нємцова. Але всюди ці ініціативи стикаються із опором влади. У Росії є вулиці, які названі ім'ям живого і здорового Путіна. Але вулиці або навіть меморіальної дошки Нємцова бути не повинно.

У всі часи влада криміналу найбільше боялася сили морального авторитету

Сумна історія, яка сталася в Ярославлі, нагадала мені долю іншої меморіальної дошки. Коли у 2013 році в Харкові встановили меморіальну дошку, присвячену пам'яті видатного українського вченого Юрія Шевельова, місцева міська рада ухвалила рішення про її демонтаж. А сама дошка була по-варварськи знищена "невідомими".

З пам'яттю про Шевельова воював один із найближчих соратників Януковича – одіозний харківський мер Геннадій Кернес. Який, як відомо, зберіг владу в місті і після краху свого покровителя. Кернес у Харкові є, а меморіальної дошки Шєвельову немає досі. І це не менш важливо, ніж зусилля українців щодо декомунізації країни. Тому що виникає питання: а що заповнить порожнечу, яка залишається після зникнення різноманітних Смирнових-Ласточкіних? Місцевий криміналітет?

У всі часи влада криміналу найбільше боялася сили морального авторитету. Саме тому в Ярославлі ще довго не буде меморіальної дошки Нємцова. Сподіваюся, що меморіальна дошка на рідному будинку Шевельова в Харкові все ж таки з'явиться раніше.

Copyright © 2016 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

4

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Кахабер Карелі Доктор економічних наук, експерт із земельних питань
Олеся Ольховик Психологиня ГО "Форпост"
Дарія Маслова Психолог, сімейний консультант
Євген Чирва Психотерапевт Центру "Форпост HELP"
Анна Сокур Психологиня ГО "Форпост"
Погода