Коренізація в УРСР

У квітні, 1923 р. відбувся ХІІ з'їзд РКП(б), на якому проголосили коренізацію.

Але наміри рад не були такими прозорими, як здавалось, вони мали на меті приспати пильність цих самих корінних народів. Їхнє "прагнення" допомогти у розвитку національних культур і мов було зумовлене потребою СРСР показати себе з позитивного боку на світовій арені. Коренізація була засобом пошуку спільної мови з інтелігенцією та селянством, намаганням поставити під контроль процес національного відродження в країнах новоутвореного союзу.

Але були й позитивні сторони. В Україні коренізація набула характеру українізації. Вона включала в себе: підготовка залучених кадрів із представників української національності до партійних і державних органів та установ; запровадження в усіх установах та навчальних закладах української мови; видання газет, журналів, книжок українською мовою; усебічний розвиток української культури і партійне керівництво нею; глибоке вивчення національної історії, відродження традицій; створення умов для розвитку мови та культури всіх національних меншин, які мешкали в Україні.

Українізацію підтримували: М. Скрипник, О. Шумський, В.Затонський, Г.Гринько.

Українізації чинили опір верхівка КП(б)У, чиновники, керівники великих підприємств, трестів, російські та зрусифіковані міщани, пролетаріат, інтелігенція, священики Російської православної церкви.

Як тільки Сталін зрозумів, що процес українізації почав виходити з-під їхнього контролю, вони швидко перейменували українізацію на "націонал – ухильництво" і почали карати тих, хто брав у ньому найактивнішу участь. Почалася боротьба з "персоніфікованими націоналізмами". Загинула велика кількість рядових учасників українізації.

В 1933 році "рідна партія" повернулась до русифікації. Вирішивши знищити всіх справжніх прихильників відродження української культури, ради не зупинилися перед тим фактом, що вони самі придумали коренізацію. Правий був герой Миколи Куліша дядько Тарас із "Мини Мазайла": "Їхня українізація – це спосіб виявити всіх нас, українців, а тоді знищити разом, щоб духу не було".

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі