У ніч із суботи на неділю туркмени дивилися по телебаченню сюжети із життя та роботи покійного президента Сапармурата Ніязова. Телеканали зачитували співчуття глав держав, транслювали засідання Ради безпеки, яке тривало останні три дні.
У неділю в Ашгабаті, столиці Туркменістану, державні установи не працювали. О дев"ятій ранку відкрили двері палацу Туркменбаші. Там у труні лежало тіло Ніязова. За кілька кварталів навколо поліція перекрила рух.
Щоб попрощатися з президентом, туркмени займали чергу ще вночі. Вона сягала кількох кілометрів. Люди приносили квіти, деякі нестримно ридали.
— Він наш президент. Кого мені любити, якщо не його? — каже 34-річний таксист Аман. — Він зробив нас незалежними. Хто знає, що буде далі?
Час від часу люди пропускали закордонні офіційні делегації. Віддати останню шану Ніязову приїхали представники близько 40 країн. Від України прибув прем"єр 56-річний Віктор Янукович.
Опівдні траурна процесія вирушила зі столиці до рідного селища Ніязова Кипчак. Там поблизу мечеті "Духовність Туркменбаші", на будівництво якої пішло понад $100 млн, розташований сімейний мавзолей президента. У ньому вже поховані його батьки і двоє братів.
Труну везли на БТРі, вкритому килимами. Слідом їхали дорогі броньовані автомобілі державних службовців із великими портретами Ніязова. Над дорогою пролітали військові літаки. Уздовж 15-кілометрового шляху вишикувалися тисячі людей.
У склепі тіло Ніязова огорнули в саван та національний прапор й опустили до гробниці. Перед тим головний мулла прочитав молитву. На білому килимі за його спиною молилися інші люди.
Сапармурат Ніязов прожив 66 років. Туркменістаном правив рівно 21 рік. У країні він зробив себе довічним президентом. По смерті лідера обов"язки глави держави тимчасово виконує віце-прем"єр Гурбангули Бердимухаммедов. Його призначили з порушенням конституції.
До виборів країною повинен був керувати спікер парламенту Овезгельди Атаєв. Однак його звільнили з посади, звинуватили у зловживанні службовим становищем та порушили кримінальну справу.
Опозиційні політики, які живуть за кордоном, обвинувачують у цьому Бердимухаммедова. Мовляв, він — родич Ніязова і владу зі своїх рук тепер не випустить. Вибори у країні плануються через два місяці.
Коментарі