Поблизу столиці Мордовії Саранська, що в центральній частині Росії, є село на п"ять хат. Місцеві жителі іронічно називають його "Шанхаєм". У будинках немає водогону, опалення та газу, регулярно відключають електрику. Усі хати офіційно належать комбікормовому заводу. Однак той збанкрутував іще років 15 тому.
Мешканці з літа тягнуть до будинків хмиз та дрова, аби було чим палити взимку. Для багатьох буржуйка або багаття у дворі — єдиний спосіб приготувати їжу.
— А що ж нам робити? То дощечку, то гілку — розгорілося та й варимо, — розповідає 53-річна Наталія Панфілова.
Місцева влада відмовляється брати на свій баланс будинки збанкрутілого заводу. Їй це невигідно: треба робити ремонт, оновлювати комунікації. Тож пожалітися селянам нікому.
— Життя стало геть нестерпним. Раніше хоч світло було, а тепер ледь не щодня відключають, — бідкається Панфілова.
— За світло та електроенергію нараховують нам із загального лічильника. Виходить на місяць до 480 рублів (95 грн. — "ГПУ"). А за опалювання, якого в мене вже котру зиму немає, повинна платити майже по три рублі (60 коп. — "ГПУ") за квадрат, — скаржиться Раїса Кулічкова, 47 років.
Селяни багато разів скаржилися адміністрації Саранська. Нарешті одного дня приїхала комісія.
— Вони з нас просто познущалися, — вважає Микола Ягунов, 45 років. — Сказали: " Ремонту вам ніякого не робитимемо, вода в колонці, туалет побудуєте самі, вікна поставите".
Подібна ситуація й у багатьох інших селах Росії. Молодь виїжджає до міст на заробітки. Назад повертаються одиниці. У селах лише пенсіонери доживають віку.
Коментарі
1