Близько 3 тис. людей зібралося в суботу перед урядовим будинком в місті Приштина, столиці сербської провінції Косово. Вони виступали проти плану ООН щодо статусу цього регіону. Під час демонстрації почалися сутички з поліцією. Двоє людей загинули.
Із 1999-го населене переважно мусульманами-албанцями Косово перебуває під патронатом адміністрації ООН. За рік до того у провінції почалося велике повстання за відокремлення від Сербії. Тодішній президент країни Слободан Мілошевич намагався жорстоко його придушити, сотні тисяч албанців мусили втікати. Тоді по Сербії завдали ударів війська НАТО.
На початку місяця спеціальний представник ООН Марті Ахтісаарі оголосив попередній план щодо статусу Косова. У ньому чітко не сказано, чи буде провінція незалежною. Ідеться тільки про те, що провінція зможе прийняти власні прапор і гімн та вступати в міжнародні організації.
Президент Сербії Борис Тадич, 49 років, заявив, що ніколи не погодиться на такий план, бо він означає перший крок до незалежності Косова. Росія вже повідомила, що також не підтримає плану.
Більшості жителів Косова пропозиції Марті Ахтісаарі припали до душі. Проте група радикальних мусульман-албанців у суботу вимагала негайної незалежності. Щоб розігнати натовп, поліцейські застосовували сльозогінний газ і стріляли в демонстрантів гумовими кулями. У сутичках поранили понад 80 чоловік.
Після акції протесту міністр внутрішніх справ Сербії Фатмір Реджепі пішов у відставку. Пояснив, що вважає себе морально відповідальним за смерть двох демонстрантів.
У понеділок тимчасово повірена в справах Сербії у Росії Еліца Кур"як заявила, що сербське керівництво готове надати Косову автономію з найширшими повноваженнями, окрім членства в ООН і створення власних збройних сил.
— Сербія могла б не втручатися у внутрішні справи Косова, — сказала вона. — Але складно собі уявити наслідки створення там албанської держави. Це буде держава некерована.
Коментарі