П"ять днів тривали переговори між США, Китаєм, Японією, Росією, Південною і Північною Кореями про припинення північнокорейської ядерної програми. Пізно ввечері у понеділок, після 16 годин розмов, представники шести країн таки домовилися: Північна Корея припинить розробляти ядерну зброю в обмін на допомогу в сфері енергетики. Зокрема, Південна Корея передасть країні-сусіду 50 тисяч тонн мазуту.
Пхеньян повинен зупинити ядерний реактор у науковому центрі Йонбен протягом двох місяців.
Через ядерні програми Північна Корея має постійні проблеми у відносинах з іншими державами. Влада країни не дозволяє міжнародним інспекторам відвідувати місцеві наукові інститути, тому ніхто точно не знає, чи справді країна має ядерну зброю.
2005-го країна вже підписувала договір про припинення розробок у цій сфері. Проте в листопаді минулого року корейці провели підземне випробування ядерної зброї. Після того ООН наклала на країну економічні та військові санкції.
Домовленість, якої досягли в понеділок, — це лише перший крок у процесі роззброєння Північної Кореї, наголосив американський представник на переговорах Крістофер Хілл. Проте навіть цей результат уже критикують.
Колишній американський посол в ООН Джон Болтон говорить, що не варто нагороджувати Корею поставками енергії в обмін на незначні поступки. Це, мовляв, стане заохоченням для інших країн, які також можуть розробити ядерну зброю, а потім вимагати фінансових дотацій чи політичних поступок за її знищення.
Міністр закордонних справ Японії Таро Асо взагалі сумнівається, що домовленість з Північною Кореєю діятиме. Договір 2005 року не дав результатів, бо США і Північна Корея по-різному його інтерпретували.
Коментарі