Білорусь передала Росії 32 бойовиків приватної воєнної компанії "Вагнера" 14 серпня. 33-й залишився в країні, має її громадянство.
Їх затримали наприкінці липня. Були першими із 200 осіб, яких РФ планувала доправити для розхитування країни напередодні виборів, заявляв Олександр Лукашенко.
Офіс генпрокурора України оголосив підозру 28 із них за тероризм. Брали участь у конфлікті на Донбасі. Київ вимагав екстрадиції. Дев'ятеро "вагнерівців" мають українські паспорти.
Приватні військові компанії в РФ незаконні. ПВК Вагнера — неофіційна організація, яку пов'язують із Кремлем. Найманцями командує відставний підполковник збройних сил РФ Дмитро Уткін на позивний "Вагнер". Група налічує до 2500 осіб. Перші свідчення її діяльності зафіксували українські спецслужби у травні 2014-го на Донбасі. СБУ повідомляла про причетність "вагнерівців" до знищення військово-транспортного літака Іл-76 у Луганську, коли загинули 49 українських бійців. Також брали участь у штурмі Донецького аеропорту, бойових діях під Дебальцевим.
— Цей крок підірвав довіру між нашими країнами та завдав важкого удару двостороннім відносинам, — говорить міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, 39 років. — Олександр Лукашенко не раз і безпідставно звинувачував Україну в недружніх кроках проти Білорусі. З огляду на це, я ухвалив рішення викликати посла Ігоря Кизима на консультації до Києва для оцінки перспектив українсько-білоруських відносин у новій реальності. Ми вперше в історії вдаємося до такого кроку у відносинах із Білоруссю. Жорстко захищатимемо свої національні інтереси.
Коментарі