Колишній керівник передвиборної кампанії президента США Дональда Трампа 68-річний Пол Манафорт став фігурантом розслідування у кримінальній справі. Її веде спеціальний прокурор Роберт Мюллер, 73 роки. Він збирає докази можливого відмивання грошей Манафортом під час роботи з екс-президентом України Віктором Януковичем.
Пол Манафорт і його бізнес-партнер Ричард Ґейтс 30 жовтня прибули до будівлі Федерального бюро розслідувань у Вашингтоні, столиці США. Їх перевезли до приміщення федерального суду, де висунули офіційні звинувачення.
Пол Манафорт розпочинав кар'єру політичного консультанта у 1970-х.
Він працював у передвиборному штабі кандидата в президенти США від республіканців Джеральда Форда. Численні зв'язки у Вашингтоні дозволили Манафорту організувати власну лобістську фірму. Він представляв інтереси не лише республіканців, зокрема займався президентськими кампаніями Джорджа Буша-старшого і Боба Доула, але й іноземних політиків. Серед його клієнтів були лідер ангольських повстанців Жонас Савімбі, філіппінський диктатор Фердинанд Маркос, уряди кількох африканських країн, спецслужби Пакистана.
Працював Манафорт і на росіян. Зокрема, отримував кошти від олігарха Олега Дерипаски. 2005 року запевнив, що "зможе надати значну допомогу уряду Путіна". План передбачав вплив в інтересах РФ на політику, бізнес та пресу у США, країнах Євросоюзу і колишнього СРСР. Контракт Манафорта і Дерипаски тривав мінімум з 2006-го по 2009-й. Щорічна виплата становила $10 млн.
З 2004 року компанія Манафорта працювала з Партією регіонів Віктора Януковича — аж до його втечі з України.
$12,7 млн — така сума виплат фігурує у "чорній бухгалтерії" "регіоналів" із 2007 до 2012 року. Прізвище Манафорта зустрічається у записах 22 рази. Гроші надходили через кількох людей, у тому числі нардепів Євгена Геллера та Віталія Калюжного.
Манафорт працював з Партією регіонів майже 10 років. Як політичного консультанта для Януковича його запросив мільярдер Рінат Ахметов. Манафорт провів кілька вдалих виборчих кампаній. Останню — у жовтні 2014-го для наступника Партії регіонів — "Опозиційного блоку". Кажуть, Манафорт консультував їх і позаторік. Прилітав в Україну того року шість разів і зустрічався з лідерами "Опоблоку".
Манафорт і Ґейтс приховували грошові перекази з-за кордону і відмивали кошти.
Через 12 офшорних компаній на Кіпрі й дві на Гренадинах пройшло приблизно $75 млн. Манафорт витратив у США не менш як $18 млн і не сплатив із них податки. Купив три маєтки у Нью-Йорку — розраховувався за них готівкою. $1 млн витратив на килими, півмільйона — на одяг, чверть мільйона — на автомобілі. Гейтсу закидають відмивання щонайменше $3 млн.
Обом може загрожувати до 80 років за ґратами та конфіскація майна.
— Більшість сум, що фігурують у справі Манафорта, — це гроші українського народу, — каже Аліна Полякова, експерт з Інституту Брукінгз у США. — Віктор Янукович залишив українську казну майже порожньою. Зникло майже 40 мільярдів доларів. Не сумніваюся, що частина цих грошей була отримана Манафортом.
Пол Манафорт і Ричард Ґейтс можуть внести $10 і $5 млн застави відповідно.
Слухання розпочнеться не раніш як за півроку.
Коментарі