США, Велика Британія, Росія, Китай і Франція виділили Іранові місяць на згортання програми зі збагачення урану. Інакше країні загрожують економічні санкції. Та Іран вирішив не чекати 31 серпня і заявив про своє рішення на десять днів раніше: він і далі збагачуватиме уран. Але готовий до серйозних переговорів з цього приводу.
Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад, 59 років, твердить, що його країна збагачує уран з мирною метою — щоб отримати електричну енергію. Та в ООН йому не вірять. Там переконані, що Ахмадінеджад готується до виробництва ядерної зброї.
Довіряти Іранові перестали 2002 року. Тоді з"ясувалося, що країна вже 18 років таємно працювала над збагаченням урану. Відомо, що такі розробки мають контролювати міжнародні спостерігачі. Ірану запропонували припинити програму в обмін на економічну допомогу і зняття вже існуючих санкцій з боку США. Та на всі пропозиції Заходу Махмуд Ахмадінеджад відповідає, що Договір про нерозповсюдження ядерної зброї дозволяє йому збагачувати уран у мирних цілях.
Європейські науковці прогнозують, що для створення зброї Ірану знадобиться від трьох до п"ятнадцяти років. США вважають, що Ахмадінеджад уже нині є загрозою.
У світі багато мовиться про те, що США можуть атакувати іранські заводи і навіть розпочати воєнні дії. Достатньо буде заявити, що до цього вдаються задля самооборони. Американські лідери заперечують такі свої наміри. Президент Джордж Буш наполягає на тому, що слід негайно запровадити санкції. Найближчим часом західні лідери обговорять, як їм далі діяти щодо Ірану.
Коментарі
1