5 липня 61% греків на референдумі проголосували за відмову від умов зарубіжних кредиторів. Зараз країна винна Міжнародному валютному фондові та Центральному європейському банку 243 млрд євро. Ті вимагають посилити режим економії у країні.
— Греція простягає руку співпраці своїм кредиторам із МВФ та ЄС. Тепер в уряду є потужний інструмент. Сміливе "ні" маніпулятивним вимогам має примусити партнерів задуматися. Ми повинні заліковувати грецькі рани разом, — сказав міністр фінансів Янніс Варофакіс і заявив про свою відставку. Журналіста, який запитав про банкрутства банків, вивели із зали.
Прем'єр-міністр Алексіс Ціпрас після оголошення результатів референдуму заявив, що кредитори мають списати частину боргу.
— Вихід Греції із єврозони неминучий, — каже "ГПУ" експерт з аналітичного агентства "Баркліс" Олівер Росстон. — Насправді країни єврозони можуть впоратися з боргом Греції. Це не такий величезний тягар. Але ЄС не може безкінечно продовжувати цей фарс. Назріває протест в інших країнах. Чому французи, британці чи німці мають віддуватися? У всіх зараз багато внутрішніх проблем, щоб вішати ще на себе борг Греції. Кажуть про можливість її тимчасового виходу з єврозони. Але несплата боргу й відмова від вимог МВФ та ЄС призведе до фактичної економічної блокади країни.
75% греків хочуть залишитися в ЄС та єврозоні, згідно з останніми опитуваннями.
"Європейський Союз витрачає забагато зусиль, щоб допомогти Греції. Водночас він робить недостатньо, щоб допомогти Україні, — пише економіст Інституту міжнародної економіки у Вашингтоні Андерс Аслунд для німецького видання "Капітал". — Зараз в Україні при владі здатний на реформи уряд. Це — вперше. Зросла ціна на газ для населення, скасовано вугільні дотації, державні закупівлі проводять чесно і відкрито. Олігархів почали обмежувати. У цьому і в минулому році в ЄС дали добро на виділення Україні п'яти мільярдів євро кредиту — це сорокова частина того, що пішло в Грецію. Греція майже нічого не робила й зараз відкрито виступає проти справжніх реформ. В Україні населення учетверо більше за грецьке. Стратегічно вона відіграє велику роль. ЄС фактично втратив Грецію. Але він потребує успіху. Україна може його принести".
Коментарі