Тиждень як жнивують південні райони області — Ямпільський, Могилів-Подільський, Крижопільський, Чечельницький та Бершадський. Початок масового збору врожаю очікують до кінця цього тижня.
Жнивують у селах Брідок та Мала Мочулка Теплицького району, Кіблич, Куна, Бубнівка, Михайлівка та Чечелівка Гайсинського району. Вони входять до сільськогосподарських відділків продовольчої компанії "Зоря Поділля".
— Плануємо зібрати до чотирьох тонн із гектара ріпаку, ячменю — 4,5 тонн, пшениці — 7 тонн, — ділиться прогнозом заступник директора компанії Оксана Тальянчук, 36 років.
Механізатори працюють за графіком від світанку до пізнього вечора. Кожному доведено норму. При урожайності 49–53 ц/га для комбайнерів на комбайнах "Дон-150" норма — 9 га за зміну. А для імпортних комбайнів, наприклад німецького "Омега", норма — 12 га. Зміна триває 7 год.
— Оце закінчуємо збирати ріпак, — каже Євген Широцький, керуючий відділком села Михайлівка. — Посіяли його на найгірших полях, бо це культура невибаглива. Поки що маємо 36 центнерів з гектара. Але надіємося, що ріпачок потягне до чотирьох тонн з гектара. У нас в автопарку найновіша техніка. Інвестор постарався, Олексій Порошенко (батько Голови ради Національного банку Петра Порошенка. — "ГПУ"). Люди дуже довольні. Бо і робота, і зарплати добрі. Хто хоче працювати — той має.
Заробітки працівників компанії одні з найвищих в області.
— У травні-червні на внесенні гербіцидів хлопці по 10–11 тисяч пополучали, — продовжує Тальянчук. — Анатолій Терещук із гайсинської машино-тракторної станції на німецькому тракторі "Клас" із оприскувачем "Харді" за місяць заробив 7760 гривень. Віталій Семенюк із Чечелівки на тракторі МТЗ-80 — 10 610, Олександр Савельєв із Михайлівки — 11 205.
32-річний Олександр Савельєв не приховує свого задоволення заробітками:
— Більша частина зарплати пішла на ремонт — ми з жінкою нещодавно хату купили, — каже. — А то на одяг, на їдло тратили. Маринці, доці, вона у нас у п"ятий клас перейшла, подарунків накупили. Спасибі Олексієві Івановичу, що не забув про село. Я два роки у нього працюю й не жалію. Стаж механізатора у мене 14 років.
На жнивах механізаторам обіцяють ще вищі зарплати. У компанії нещодавно підвищили розцінки і розробили систему заохочення.
— Якщо торік комбайнер Петро Задорожний із села Кіблич за липень заробив 8242 гривні, а Віктор Тихонюк із Михайлівки за чотири дні — 833 гривні, — каже директор Оксана, — то цього року до 10 тисяч гривень гарантовано матимуть.
У селі Кірове Немирівського району молотять озимий ячмінь. На тік завезли перших 300 т зерна. Виконавчий директор товариства "Агро-Астра" Валерій Попенко, 46 років, слідкує за роботою комбайнерів і голосно коментує:
— Це мої вже 27-мі жнива. Ми землю не обманули. Три рази підживлювали площі. Тепер радіємо. Там, де піщаний ґрунт, урожай сягнув 70 центнерів з гектара.
Неподалік на полі порається найкращий екіпаж. Головний інженер 43-річний Сергій Попенко та головний механік Борис Нікіфоренко, 51 рік, підгонять комбайн до загінки. Це їхні другі жнива. Шофер Сергій Гладкий передає Борисові Федоровичу термос із водою.
— Із 1975 року працюю для своїх людей, — каже. — А про наш "Дон-1500" напарника розпитайте.
Напарник Сергій Попенко хвалиться, що торік вони за намолотом посіли перше місце в господарстві. Їхній комбайн — найстаріший у районі, потрапив із експериментальною партією 1986 року випуску. За місяць до жнив його полагодили. На ремонт потратили 5 тис. грн.
Комбайнер говорить швидко, поспішає:
— Два сини мої моєї стежки не хочуть.
Комбайнери отримають у рахунок оплати 4% від намолоченого. А тракторист, який обприскував кукурудзу, заробив 3,6 тис. грн.
— Дякувати інвесторам Миколі Покришу, Андрієві Саутіну, Костянтину Усенку, генеральному директору Євгенію Букальцеву, — говорить виконавчий директор Валерій Попенко. — Це єдині в районі інвестори, що дають своїм людям роботу і зарплату. Маємо 84 працівники і всі з Кірового чи навколишніх сіл.
Начальник управління сільського господарства Немирівської райадміністрації Валентина Кирилюк каже, що в селі Кірове людям за оренду їхньої землі дають 2% від зібраного врожаю. Обіцяють більше. За гектар кожен отримає приблизно 4 ц хліба. У районі до збирання є 32 тис. га зернових.
Начальник управління агропромислового розвитку Тростянецького району Петро Мазур каже, що родючості полів цього року посприяла погода.
— Бог нам допоміг, — додає. — А ще люди добре спрацювали на урожай.
У селі Капустяни Тростянецького району найкраща урожайність — 68 ц/га, в Олександрівці — 57 ц/га, в Летківці й Демидівці — по 55 ц/га. Середня врожайність по району — 45 ц/га.
Хороші показники з озимого ріпаку, обмолот якого лише почали. Загальна площа під цією популярною нині культурою — 4809 га, скошено ріпак на 1,4 тис. га. Урожайність — 24 ц/га, у попередні роки була 8–12 ц/га.
Практично завершили обмолот гороху. Його в середньому зібрали по 33 ц/га. Більше 40 ц/га гороху виростили в Олександрівці, Капустянах, Летківці.
Низка господарств району вже почали збирати ярий ячмінь і озиму пшеницю. Ячмінь у середньому зародив по 40 ц/га, пшениця — під 50. Через дощі близько 30% вирощеного полягло.
— Його, звісно, зберемо, — продовжує Петро Мазур. — Але будуть втрати.
У Тиврівському районі нині збирають урожай на землях, які по 5–7 сезонів не засівали. Сюди прийшли інвестори з Німеччини та Латвії. Придбали 32 нових комбайни.
Коментарі