— Каждый день до поздней ночи решаем проблемы с документами и пропусками в Крым, — каже 52-річний Асан Алієв, голова Меджлісу кримських татар Херсонщини. — Люди в шоці від того, що діється. Ніхто не готовий до нової системи перепусток.
До 10 червня до анексованого Криму дорослих пускали за українським паспортом, дітей — за свідоцтвом про народження. Відтепер потрібен закордонний паспорт, зокрема й для дітей. Або ж — дитячий проїзний документ (спеціальна синя книжечка для дітей від 3 до 16 років, та ж, що в свідоцтві про народження, тільки з фото) чи вклеєне фото в закордонний паспорт батьків. В'їхати на материк із півострова можна, як і раніше, — за внутрішнім паспортом України або свідоцтвом про народження дитини.
Іноземці, зокрема власники російських паспортів, мають оформити тимчасовий дозвіл на в'їзд із материкової України на територію Криму в міграційній службі в Херсоні. Хто часто буває на півострові, можуть отримати дозвіл на в'їзд та виїзд на півроку. Для цього там або має бути нерухомість, або повинні жити близькі родичі, або розташовані могили когось із близьких. Туристам видають разові перепустки.
— Багато кримчан за старими правилами поїхали з дітьми до родичів на материкову Україну. Тепер повертаються, а їх не пускають додому, — продовжує Алієв. — Відправляють до Херсона оформляти дозволи на в'їзд чи робити дитячі проїзні квитки. Це займає два-три дні, а то й тиждень. Понад 30 сім'ям відмовляють щодня у в'їзді на півострів. А їх там чекають діти, батьки. Люди б'ються з митниками на переходах. Сильно зляться на українську владу. Вийшла колізія з документами: українці не приймають російських документів, а росіяни — українських.
На пункті пропуску Чонгар — останньому перед в'їздом у Крим — черга легковиків і вантажівок розтягнулася на кілька кілометрів. Одних людей завертають українські прикордонники, інших — російські. Доки оформляють документи, ті винаймають житло.
— Сім днів прожили біля кордону, — розповідає 29-річна Яна Волянська з Києва. — Купили дешеву путівку на відпочинок у Ялті. Тиждень із проживанням, триразовим харчуванням і екскурсіями мав обійтися у 2100 гривень на особу, або 5460 рублів. Наприкінці травня там були знайомі. Казали, що все класно. Пляжі — порожні. Я взяла 7-річного сина та 5-річну доньку — й поїхала. Про всяк випадок прихопила закордонний паспорт. На українському боці довго перевіряли наші документи, кудись телефонували. Врешті-решт мене пропускають на російський бік, а дітей — ні. Залишилася з ними в Чонгарі.
Доки чоловік у Києві оформив посвідчення, доки двічі з сином і донькою їздила до Херсона подати заявку на дитячі проїзні й забрати документи — минув тиждень. Додатково витратила 2 тисячі гривень. Двічі збиралася кинути все і вертатися до Києва. Але шкода було проплачених за відпочинок грошей. Подзвонила в пансіонат у Ялту, пояснила ситуацію. Термін пообіцяли перенести, але грошей, сказали, не повернуть. Навіщо для в'їзду в Крим потрібен закордонний паспорт? Це ж наша територія!
До півострова з материкової України можна потрапити через три пункти пропуску — "Каланчак", "Чонгар" і "Чаплинка". Про нововведення із в'їздом на анексований півострів попереджають у потягах, що курсують до Новоолексіївки — кінцевої залізничної станції перед Кримом, Херсона й на пунктах пропуску. Однак в управління міграційної служби Херсонської області щодня приходить до сотні людей. У чергах стоять по кілька годин.
Найбільше — на оформлення дитячих проїзних документів. У терміновому порядку його мали б видати впродовж 10 днів. Та працівники міграційної служби оформляють за три.
— Детский проездной стоит 85 гривен за три дня. Но в паспортном сервисе могут за 250 гривен оформить за несколько часов, — каже 39-річний Олексій Романенко з Херсона. Він допомагає оформити документи за годину-дві. За послуги бере 100 грн з особи. Має п'ятьох-шістьох клієнтів щодня. — Найважче оформити перепустки кримчанам із російськими паспортами. Є один чоловік, який вже з місяць не може виїхати додому в Красноперекопськ. 9 червня приїхав до Херсона купити мішок цукру, бо тут дешевше. Мав із собою український паспорт. А щоб виїхати — потрібен закордонний. Спробував оформити — відмовляють, бо його внутрішній паспорт зареєстрований на окупованій території. Має й російський паспорт, але з ним українські митники теж не пропускають. Можна оформити тимчасовий дозвіл на перетин кордону, але треба підтвердження родичів чи сусідів із Криму, що людина справді там живе. Із жінкою чоловік розлучений, вона — на материку, родичів не має, а сусіди з Красноперекопська не хочуть підтвердити, що він звідти. Двічі намагався накласти на себе руки.
Російським туристам радять дотримуватися українського законодавства
"У нас сначала всех отправляют в Крым, а потом, оказывается, мы туда не должны были ездить, — пише у "Фейсбуку" 47-річна Олена Кондратьєва з Москви. — Я вчителька початкових класів. Наприкінці травня отримала винагороду від шкільної профспілки — двотижневу поїздку в Крим. Чоловік — бізнесмен, працює з іноземними компаніями. В серпні планували їхати до Німеччини. Але обом відмовили у візах. Коли стали з'ясовувати причину, виявилося через те, що літала до Криму, не спитавши дозволу в Україні. Чоловік шокований, бо це робоча поїздка. Хоч він і не літав до Криму, але теж потрапив під роздачу. Вже тепер юристи розказують, що треба було їхати через українські пункти пропуску".
Російське товариство захисту прав споживачів у РФ 22 червня розмістило на своєму сайті пам'ятку про в'їзд до Криму. "Законом України передбачений порядок в'їзду і виїзду з окупованої території, і за його порушення туристи можуть понести кримінальну відповідальність, аж до тюремного терміну", — йдеться у тексті. Російським туристам рекомендують дотримуватися українського законодавства і в'їжджати в Крим лише з дозволу українських прикордонників через Херсонську область. Також не радять користуватися послугами морських перевізників, які не мають дозволу від київської влади заходити в порти Криму. Росіянам рекомендують відмовитися від придбання нерухомості на півострові, оскільки Мін'юст України заблокував для влади Криму і Севастополя доступ до Держреєстру.
У держдумі Росії цю заяву назвали абсурдною, а Володимир Путін звинуватив Товариство захисту споживачів в "обслуживании интересов иностранных государств". Сайт товариства закрили.
— Приєднання Криму до Росії суперечить національному та міжнародному законодавствам. Ми подали скаргу в конституційний суд, — каже голова товариства 43-річний Михайло Аншаков. — Згідно з чинним договором між Росією та Україною про російсько-український кордон, Крим визначається як територія України. Таким чином, входження Криму та міста Севастополя в Російську Федерацію — юридична фікція.
Коментарі
55