16 жовтня Верховна Рада встановила обмеження щодо сурогатного материнства. Тепер у разі перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, зачатого подружньою парою або одним із подружжя, батьками такої дитини є подружня пара, що зачала його. Вік сурогатних матерів має бути 18-51 рік. Закон набуде чинності 1 січня 2013-го, якщо його підпише президент.
— Головна новація закону — це позиція щодо іноземців в Україні. Такий вид материнства можна застосовувати тільки у відношенні до тих, на батьківщинах яких воно не заборонене. Якщо закон вступить у силу і буде підписаний президентом, ми його відразу почнемо оскаржувати в судах. Тому що іноземці повинні мати в цьому питанні ті ж права, що й громадяни України, — пояснює 25-річний Станіслав Батрин з юридичної компанії "Євроконсалтинг".
Раніше сурогатне материнство регулювалося нормою 123 Сімейного кодексу України, за словами Батрина.
— Частина друга визначала, що всі іноземці, які прибули до України і виявили бажання стати генетичними батьками, таких прав могли набувати. Сурогатна матір ніяк не могла це оскаржити, — каже експерт.
Фінансові питання новий закон ніяк не регулює.
— І раніше, і зараз немає чіткого уявлення, як саме має виглядати договір про виношування вагітності. Раніше взагалі в законодавстві не було зазначено, чи потрібно укладати такий договір. Зараз щось трошки деталізували, але чіткості все одно немає. Цей нормативний акт не дає нам певного прогресу у захисті інтересів сурогатної матері та батьків, які беруть участь у програмі.
Коментарі