Директор Інституту біології клітини Національної академії наук України 71-річний Андрій СИБІРНИЙ і його заступник Костянтин ДМИТРУК, 43 роки, виграли два державних гранти на розробку вакцини від коронавірусу й антибіотиків.
Сибірний отримав 10 млн грн.
— Обов'язково створимо потрібні ліки, — говорить Андрій Андрійович. — На жаль, від інших країн відстали на рік. Там вакцини вже випробовують на людях, а нам лише дали кошти. І ще невідомо, коли вони надійдуть.
Костянтинові Дмитруку виділили 5,1 млн грн. Розроблятиме антибіотик, який можна буде використовувати при лікуванні коронавірусу.
— При підозрі на недугу призначають кілька типів антибіотиків. Так запобігають розвитку у хворого інших супутніх інфекцій, — каже Дмитрук. — При тривалому використанні медикаментів, бактерії до них звикають і знаходять механізми захисту. Стан людини погіршується. Аби подібного не допускати — потрібні нові антибіотики.
Хворих на коронавірус почали лікувати хірурги і травматологи. Бо профільних спеціалістів не вистачає на таку велику кількість пацієнтів, говорить головний позаштатний інфекціоніст Міністерства охорони здоров'я Ольга Голубовська, 55 років:
— Радикально стримати хворобу не вдасться. Потрібно мінімізувати ризики й запровадити карантин хоча би в певних регіонах, щоб у лікарнях були місця для хворих. Якщо жорсткі обмеження ввести по всій країні, то постраждає економіка.
Кількість хворих зростатиме, бо населення не довіряє владі й нехтує правилами карантину. Контролю за його дотриманням не маємо через слабкі державні інституції.
— Ми тільки на початку зростання захворюваності. Але вже не можливо покласти хворого із групи ризику у стаціонар, — продовжує Ольга Анатоліївна. — Із жовтня починається епідемічний сезон грипу. Це ще більше загострить ситуацію з коронавірусом. Але точно не спрогнозуємо, як буде. Бо інфекція швидко змінюється, її ще вивчають. Із подібною пандемією не стикалися ні наші батьки, ні діди.
Нинішній сплеск захворюваності — це перша хвиля пандемії в Україні.
— Про другу говорити не можемо. Бо мав бути спершу спад кількості хворих. Наступне зростання і свідчило б про нову хвилю. Та зменшення не спостерігаємо. По стаціонарах тільки збільшується кількість пацієнтів. У тому числі — тяжких хворих серед молоді.
Коронавірус виявляють і в немовлят, яким по кілька тижнів.
— Випадки складні. Такі діти лежать у відділеннях інтенсивної терапії. Вірус підлаштовується і вражає людей без імунітету, — розповідає Голубовська. — Легких хворих сьогодні вже не госпіталізуємо, як робили в березні.
На 16 вересня в Україні інфекцію підтвердили у 162 660 людей. Вилікувалися 72 324 особи, померли — 3340. Найбільше хворих у Львівській області та Києві — 17 243 та 17 714.
Коментарі