вівторок, 09 липня 2019 00:21

Студенти-іноземці переводяться в Росію

Із 24 червня бойовики ДНР проводять в університетах окупованого Донецька вступну кампанію. Абітурієнти можуть подати документи одночасно на два напрями підготовки.

— Пятый год учусь в университете ДНР, — каже 25-річний Іван Кліменко з окупованої Макіївки. — 2014-го був вибір перевестися до Маріуполя. Але через фінансові проблеми не зміг. На заочку не переходив, аби хоч якісь залишилися знання. Збираю гроші, щоб поїхати до Ростова. У Росії здам екстерном іспити й отримаю російський диплом. Його визнають у всьому світі.

У вузах ДНР студентів вербують вступати до збройних формувань.

— Общественная организация "Молодая республика" агитирует студентов, чтобы они служили в армии ДНР, — говорить 21-річний Михайло Тимощук із Донецька. — Заходять до кабінетів, питають — хто із хлопців був у армії або володіє зброєю. Записують особисті дані та номери телефонів.

На окупованих територіях діє російська так звана гуманітарна програма "за возз'єднання народу Донбасу". Абітурієнти з підконтрольної території Донецької та Луганської області можуть подавати заявки до університетів. Пропонують бюджетні місця та поселення в гуртожиток. Приймають українські атестати й бали ЗНО останніх трьох років. Бали за українську мову та літературу прирівнюють до оцінки з російської мови з сертифіката.

— Треба приїхати особисто в Донецьк і подати документи в один вуз і на один напрям підготовки. Університет потім направляє на квоту до міністерства. Воно вирішує, чи ви є учасником цієї програми, — розповідає 22-річна Олена Ковальська із Курахового Донецької області. Рік навчається на бакалавраті історичного факультету заочного відділення. — У Донецьк приїжджаю на вичитки та сесії. Не змогла вступити до українського університету через сімейні обставини. У вузі після закінчення обіцяють видати російські документи про освіту. Із ними можна вступити до магістратури чи працевлаштуватися.

Випускники медичного університету в Донецьку цьогоріч отримали російські дипломи. Але документи відсутні у Федеральному реєстрі відомостей документів про освіту в РФ. Окупанти обіцяли видати дипломи випускникам медичного університету іншого зразка — як у медичному вузі Санкт-Петербурга.

— Когда были обстрелы Донецка, много студентов-иностранцев выехали, — каже викладачка медичного університету в ДНР 32-річна Тетяна Олександрівна. Прізвище просить не вказувати. — Хтось продовжив навчання в Україні, інші — знову приїхали в Донецьк, бо їм залишилося декілька років до випуску. Найпопулярніша спеціальність — стоматологія. Для студентів-медиків вона коштує 35 326 гривень щорічно. Аби економити, живуть у гуртожитку на території медичного містечка.

Деякі студенти-іноземці вступають до університету в Росії. Потім — переводяться у вузи Донецька. Останній курс знову закінчують на території РФ. Так вищі навчальні заклади поповнюють бюджет.

— Є декілька випадків, коли студенти з Росії приїжджають навчатися в Донецьк. Платити за контракт у медичному вузі на території РФ удвічі дорожче, аніж у ДНР. Так вони намагаються економити, — додає Тетяна Олександрівна.

На базі переміщених вищих навчальних закладів створили центри для абітурієнтів із окупованих територій Донбасу.

Без паспорта, атестата й сертифіката ЗНО можна вступити на бюджет. Треба пройти державну підсумкову атестацію за спрощеною процедурою на базі цих центрів і отримати довідку, де за всіма предметами, що є в переліку, вказується "атестовано".

За державну підсумкову атестацію виставляють дві оцінки — з українська мови й історії України. Середній бал атестата розраховують, як середнє арифметичне двох оцінок.

Документи на бакалавра треба подати до 22 липня. Вступати до вузів потрібно через центри "Донбас-Україна" в переміщених вищих навчальних закладах.

— Мій син другий рік навчається на бюджеті в одному із факультетів ДонНУ, що базується у Вінниці, — розповідає 48-річний Олександр Мороз із міста Зугрес на Донеччині. — На підконтрольній території Донбасу він отримав атестат українського зразка. ЗНО не встиг написати. Здав екзамени при університеті й отримав бюджетне місце. Працюю шахтарем і отримую пенсію. Щомісяця на оренду квартири й харчування даю 6 тисяч гривень.

Вузи ДНР укладають договори з конкретним навчальним закладом у Росії. ДонТУ — з Липецьким держуніверситетом, Оренбурзьким держуніверситетом, російською інженерною академією.

— В останній рік навчання необхідно написати дипломну роботу на тему, запропоновану росіянами. А потім поїхати в російський вуз і особисто захистити її, — каже студент донецького університету Максим Ковальчук, 24 роки. — Також при російському навчальному закладі треба здати держіспит. У разі позитивної оцінки студент отримує російський диплом за тією ж спеціальністю, яку закінчував.

— У ДНР студентів, які отримуватимуть російський диплом, набирають із числа випускників-відмінників, або тих, які мають оцінки без "трійок". Тему можна взяти у викладача по інтернету, консультуватися дистанційно, — продовжує Ковальчук. — Але на держіспит і захист диплома потрібно їхати за свій кошт. За дорогу, їжу та проживання треба заплатити приблизно 3 тисячі гривень. Нас попередили, аби захист пройшов успішно, вітаються подарунки у вигляді квітів і цукерок.

54 тисячі гривень коштує один рік навчання у Донецькому національному університеті на спеціальностях англійська та французька мови. Найдешевша освітня програма — документознавство й інформаційна діяльність на заочній формі бакалаврату — 7065,2 грн. Навчання триває зі скороченим терміном — два роки. Такі дані наводить приймальна комісія національного університету окупованого Донецька.

Зараз ви читаєте новину «Студенти-іноземці переводяться в Росію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua
Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути