— На Перше вересня діти пішли з орденами тата. Старший — у четвертий, а молодший у перший клас. Заступник військового комісара приїхав, аби привітати меншого, що став школярем. Але йому не дозволили, — говорить Юлія Попович, 29 років, із села Морозівка Баришівського району Київщини.
1 вересня дирекція сільської школи заборонила представнику військового комісаріату привітати на святковій лінійці 6-річного Іллю Поповича. Він із братом 9-річним Кирилом — сини добровольця АТО Дениса Поповича. Воїн загинув 22 січня 2015‑го в селищі Опитне біля Донецького аеропорту. Його ім'ям назвали школу в Морозівці.
— Учителі сказали, що інші діти образяться. Військовий попросив вивести дитину із строю. Привітав за школою, — продовжує Юлія Попович. — У селі ми єдина сім'я загиблого атовця. Не думаю, що інші діти були би проти, якби нагородили синів людини, на честь якої названа школа. Пізніше в закладі вибачилися. Але пояснюють, що не могли допустити нагородження на лінійці. Бо вона триває тільки 30 хвилин.
В Ужгороді в перший клас навчально-виховного комплексу "Престиж" мала піти донька родини Борушко. Вони переїхали в місто з Донецька 2014 року. Перед 1 вересня від сім'ї почали вимагати 2,5 тис. грн на ремонт класу. Коли Борушки відмовилися платити, деякі батьки порадили їм забиратися з міста, ображали за вживання російської мови.
— Частина батьків захотіли ще один кондиціонер у клас, розвивальну дошку за 23 тисячі, оновити санвузол, перетягнути меблі, докупити парти, — каже Олександра Борушко, 34 роки. — Нам дзвонили з проханням дати гроші. Ми пояснювали, що в нас ситуація нестабільна. Погодилися здати на канцелярію. Після четвертого дзвінка розмови почали записувати. Вчителька заявила, що неправильно відмовлятися. Морально тиснули. Казали, що дитині не буде парти.
Після скандалу родина переїхала в Київ. У столиці віддали дитину до першого класу.
— Збирати гроші вирішив батьківський комітет. Керівництво школи до цього не має відношення, — говорить директор НВК "Престиж" Наталія Гриценко, 59 років.
Дітей виганяють з уроків у школі села Корчак Житомирського району. Бо батьки не підписали індивідуальних планів навчання, кажуть у закладі.
— Дітей жене з уроків директор Ольга Ярошовець і начальник відділу освіти Тетерівської об'єднаної територіальної громади Віктор Весельський, — говорять батьки.
Перед навчальним роком сільрада вимагала ліквідувати навчальний заклад. Корчак входить до об'єднаної територіальної громади з центром у селі Тетерівка. Учнів хотіли перевести туди. Школу не закрили за рішенням суду.
16 першокласників отруїлися у шкільній їдальні в райцентрі Зарічне Рівненської області 4 вересня.
Усі перебувають у лікарні. Їдальню закрили. Спеціалісти Держспоживслужби виявили низку санітарних порушень.
Російський школяр влаштував стрілянину в класі
У вівторок у російській Івантіївці Московської області дев'ятикласник 15-річний Михайло Півнєв влаштував стрілянину в школі. Приніс у клас пневматичну рушницю, сокиру та димові гранати. Вистрелив в обличчя 39-річній учительці інформатики і поранив її сокирою. Вона в лікарні. Каже, ніколи з хлопцем не конфліктувала. Постраждали також троє його однокласників, коли стрибнули з вікна другого поверху. Їх госпіталізували з переломами.
— Кричав, що зараз влаштує тут масакру, — розповідає однокласниця Півнєва. — Кидав гранати, стріляв. Хотів помститися за те, що його ображали.
Сказав однокласникам попередити всю школу. Ті побігли до директорки. Вона їм не повірила.
Михайло захоплювався історією стрілянини в американській школі "Колумбайн" 1999-го. Тоді старшокласники Ерік Харріс та Ділан Кліболд убили 13 людей і поранили 37. Хлопець публікував фото вбивць, носив такий самий одяг. У понеділок увечері сказав подрузі, що завтра влаштує теракт. Збирався дочекатися 11 вересня, але не витримав. Сестрі пояснив, що готувався три роки і більше чекати не може. Ні сестра, ні подруга не сприйняли його слова серйозно.
Півнєва затримали. Хлопцю призначили психіатричну експертизу.
Оксана СНІГУР
Коментарі