Найбільші партії ношених речей в Україну завозять із Голландії, Німеччини, Італії й Англії.
На європейські склади одяг потрапляє від тамтешніх жителів трьома шляхами. "Домашній" — працівники благодійних організацій ставлять у поштові скриньки пакети і записки з проханням спакувати непотрібне для допомоги бідним. Частину забирають для гуманітарних цілей, решту віддають підприємцям.
"Контейнерний" — ношене скидають у зелені баки, розставлені на вулицях. По цей одяг приїжджають машини благодійників або торговців.
"Скоуп" — бізнесмени купують ношені речі в європейських магазинах секонд-хенду.
52-річний Олег Лисюк з Івано-Франківська понад 10 років живе в Нідерландах. Працює будівельником. На голландських секондах одягається сам і забезпечує родину в Україні.
— У Голландії багато хендів. Магазини називаються "Кругообіг". Одні здають, інші беруть. За 1–2 євро можна купити кілограм якісного одягу. Родичам у посилках висилаю, — розказує Лисюк. — Мої задоволені — товар хороший, чистий. Місцеві бережно ставляться до своїх речей і часто міняють. Така прикмета — чим швидше позбудешся старого, тим раніше обживешся новим. Ношений одяг перуть і прасують, складають у пакети. Жив на квартирі біля особняка. Голландка виносила речі двічі на тиждень. Викидала все — від техніки до взуття. Якось запитав, чи можна взяти собі. Вона так зраділа, що ще й сумку дорогу з хати винесла. Спакувала. Для них це за щастя, коли їхніми речами хоче користуватися ще хтось.
Одяг, що потрапив на склади, проходить дезінфекцію. Окремо фасують вбрання та взуття. Речі запаковують у мішки. Їх фурами забирають українські підприємці.
— Одяг беру в Англії, — говорить 44-річний Ярослав, власник складу "Секонд-хенд" у Львові. — За свій товар упевнений. Його дезінфікують формаліном і газом. Нам видають документи з печатками про обробку. На митниці без цього не пропустили б. За ввезення хенду платимо величезні гроші державі — 30 тисяч гривень за одну фуру.
На митниці одяг вибірково перевіряють санепідеміологи — одну річ із кожної машини. Тестують на бактеріологію, взуття — ще й на грибки.
Цифри
2 мільйони людей в Україні продають ношені речі.
90 тисяч тонн секонд-хенду завезли в Україну торік. Зокрема 14% — як гуманітарну допомогу.
Коментарі