— Хлопці загинули через чужі амбіції. 12 років обіцяють зробити тут завод, але львівська мерія грошей не знайде. Тепер п'ятеро дітей сиротами зосталися. Ніяких висновків не буде. Знайдуть крайнього — і все стихне, — каже 45-річна Любов Грицай.
31 травня стоїть на пропускному пункті сміттєзвалища в селі Великі Грибовичі Жовківського району за 10 км від Львова. Близько 30 місцевих жителів перекривають дорогу. Не пускають до смітника вантажівки з відходами.
28 травня звалище загорілося. Полум'я гасили дві доби. Вода підмила смітник — стався зсув. Відходами засипало чотирьох людей. Наступного дня з-під завалів дістали тіла рятувальників 28-річного Богдана Юнка, 29-річного Юрія Рудого й 33-річного Андрія Вненкевича. Станом на 2 червня шукали еколога зі львівського комунального підприємства "Збиранка" Олександра Бутіна, 61 рік.
По обіді 31 травня до звалища львів'яни машинами привозять воду, молоко й торби лимонів. Передають пожежникам, які розгрібають завали. Напередодні ввечері в соцмережах з'явилося повідомлення, що рятувальникам бракує питної води.
— Це — найменше, що ми можемо зробити. На роботі зібрали гроші, купили мінералки та лимони. Вітамін С убиває токсини. А хлопці, які розгортають сміття, добряче ними надихались, — говорить 28-річна Орися Смага зі Львова. — Ще купляли респіратори та рукавиці.
— 400 квадратних метрів звалища загорілися від спеки або недопалка, — каже 50-річний Олександр Галайко, місцевий активіст. — Сильно диміло і смерділо. Рятувальники гасили пожежу більше доби. Від води сміття намокло. Пішла тріщина. У цей момент четверо пожежників стояли внизу, під смітником. Від нього відкололася брила і впала на них. Один чоловік встиг відскочити, а інших засипало. Там було десь 100 тисяч тонн сміття. Шансів вижити не мали.
Тіло Юрія Рудого знайшли першим. Лавина сміття пронесла його метрів 300.
— Відкопали біля підніжжя звалища, — говорить Віталій Туровцев зі Служби з надзвичайних ситуацій області. — Ще за чотири години знайшли Андрія Вненкевича, а потім — Богдана Юнка. Усі лежали недалеко один від одного.
В Андрія Вненкевича лишилися сини 7 і 8 років. У Юрія Рудого старшій доньці 2 роки, меншій — 1 місяць. Богдан Юнко виховував 3-річну дочку. Загиблі працювали рятувальниками понад шість років.
— Олександр Бутін разом з іншими комунальниками привозив ґрунт для засипання вогню. Коли всі поїхали, лишився з пожежниками, — говорить Любов Грицай.
Львівська поліція відкрила кримінальне провадження проти водія бульдозера, який працював на смітнику.
— Зсув стався через його недбалість. Коли на звалищі знаходилися рятувальники, він почав необачно згортати сміття, — каже 59-річний Дмитро Загарія, керівник обласної Нацполіції.
1 червня у Львові був день жалоби.
"Львову загрожує сміттєва катастрофа"
На Грибовецьке звалище щодня вивозили сміття зі Львова. Після призупинення його роботи відходи дівати нікуди. Про це каже 29-річний Юрій Денца з компанії "АВЕ Львів".
— Поки що ситуація не критична, але готуємося до гіршого. На Грибовецьке звалище щодня возили до тисячі тонн відходів. Тепер просимося на полігони Самбора, Стрия і Червонограда. Але ці смітники не розраховані на такі обсяги, — говорить Денца. — Якщо нам закриють туди дорогу, то Львову загрожує сміттєва катастрофа.
Львів'ян просять сортувати відходи. Це дозволить зменшити їхні об'єми.
— Місту ніщо не загрожує. Сміття як вивозили, так і вивозитимуть. Для цього є полігони, — каже львівський мер 47-річний Андрій Садовий.
Раніше влада не переймалася станом Грибовецького звалища.
— 2004-го Садовий божився, що закриє цей смітник і побудує завод із переробки непотребу. Але нічого не зробив, — каже депутат Жовківської райради 46-річний Ігор Муравський. — Нині є ще одна проблема. На звалищі може прорватися дамба, що стримує токсичні стоки смітника. Це буде гірше, ніж Чорнобиль.
Коментарі