— Уранці йшла через греблю на роботу, рукавом закрила носа і то чуть не вирвала, — розповідає 30-річна Лариса Заставнюк із райцентру Тростянець Вінницької області. — Такий сморід стоїть, що втриматися не можна. Мабуть, багато риби загинуло.
Місцеві бачили, як риба з орнітологічного заказника "Тростянецький", рятуючись од чогось, перестрибувала заслінку греблі. Деякі рибини були яскравого оранжевого кольору. Такого ж відтінку нежива риба виднілася під ставковою кригою.
— Коропи, товстолоби на кілограм-півтора вискакували з ополонок, спеціально прорубаних, аби рибі було чим дихати, — розповідає місцевий 34-річний Олександр Іванов. — Хто був поряд, одними підсачками наловив. Казали, смажили, готували. Нічого, досі всі живі-здорові.
За останні півроку риба у Тростянецькому центральному ставку масово гине вдруге. У червні–липні 2009-го плесо водойми вкрилося дохлими рибинами, здебільшого карасями.
— У липні зібрали 90 10-кілограмових відер карасів, товстолобів і білих амурів, — розповідає підприємець 38-річний Віталій Брацюк. Із весни 2009-го він опікується заказником. — Навесні я зарибив ставок цінними породами. Мене попереджали, що карась може не витримати конкуренції в боротьбі за кормову базу і кисень із рибою, яка вирощувалася у спеціальних умовах. Тоді загинула майже тонна риби. Скільки цього разу, встановити неможливо, все покрито кригою.
— Обидва випадки я пов"язую в одне, — каже селищний голова Тростянця 54-річний Петро Ярмак. — За даними районної санепідемстанції, тоді й зараз риба загинула від нестачі кисню. Але скажіть, як може бути, щоб на сусідньому ставку вміст кисню 22 одиниці, а тут — 1,7? Та й апельсиновий колір риби свідчить про високу інтоксикацію. Очевидно, у заказник потрапила речовина, яка вступила в реакцію з водою і поглинула кисень. Що це було, скаже обласна лабораторія. Вона готує розгорнений аналіз води.
Ситуацію вивчають екологи. Їх запросила Тростянецька прокуратура.
Коментарі