Понад два тижні майже в усіх регіонах України йдуть сильні рясні дощі, подекуди зливи. Найбільше заливає Київську, Вінницьку, Черкаську, Чернігівську, Житомирську та Дніпропетровську області.
У Чернігові протягом 20–22 липня опади затопили понад 20 приватних будинків, 34 городи, підвали багатоповерхівок. Воду відкачують рятувальники. Частину вулиць обклали мішками з піском, щоб убирав у себе вологу.
У Дніпрі 20 липня випав дощ та сильний град розміром із сливу. Негода тривала 10 хвилин. За цей час у місті затопило кілька центральних вулиць. Утворилися великі затори. Погано ходив громадський транспорт.
— Такого великого граду не пам'ятаю, коли й бачив, — говорить житель Дніпра Ігор Кононенко, 28 років. — Добре, що все швидко скінчилося. Якби падав далі — були б десятки побитих автомобілів і зруйнованих дахів.
Сильний грозовий дощ пройшов 21 липня в селі Іванівка Житомирського району. Блискавка влучила в житловий будинок. Почалася пожежа. Покрівля дому та мансардний поверх майже повністю вигоріли.
— Власниця будинку сиділа на вулиці й чистила гриби. Почався дощ, жінка зайшла в хату. Стало гриміти. Згодом хазяйка відчула дим. Разом із сусідами виносила речі, — розповіли в службі з надзвичайних ситуацій Житомирської області.
В окупованому Харцизьку на Донеччині блискавка влучила в групу людей, які ховалися від дощу біля будівлі колишнього кінотеатру "Русь". Загинули 7-річна дівчина та 32-річна жінка.
Великі дощі негативно впливають на врожай. Найбільше постраждав горох, озимі ячмінь та пшениця.
— Достиглий горох, який скосили на валки, але не встигли зібрати, починає стріляти зі стручків. Утрачено врожай, — розповідає фермер-консультант 66-річна Зінаїда Трикозюк із села Комарів Вінницького району. — Це ж стосується озимого ячменю. У валках після дощів він починає сипатися і проростати. Прогнозуємо, що втратимо до 80 відсотків цього врожаю. Переживе зливи той ячмінь, який ще не скосили. Вітер повіє, він обсохне. Ще пару днів добрих дощів — і почорніє зерно. Стебла вже руді, хоча мають бути золотаві. Комбайни стоять, бо в поля нереально заїхати. Потрібно два-три дні хорошого сонця, щоб земля висохла.
Натомість опади сприяли городині. Очікуємо гарного врожаю картоплі, столового буряку. Також кукурудзи й соняха. Для них дощі — манна небесна. Постраждати можуть хіба помідори. Від надмірної вологи полопаються. Тоді ціна на них виросте.
До 26 липня погода залишатиметься нестійкою. Місцями пройдуть дощі й грози.
— Потепліє з наступного тижня. Аномальної спеки не буде. Температура на Заході й Півночі підніметься до 30 градусів тепла, на Півдні та Сході очікуємо +30…35, — говорить синоптик Укргідрометцентру Наталія Голеня, 43 роки. — В усіх регіонах, зокрема на Закарпатті, ще можливі дрібні дощі. Однак до кінця місяця вони мають остаточно припинитися.
Тепло повернеться ще цього тижня, упевнений народний синоптик 78-річний Леонід Горбань:
— Із 24 липня дощі поступово припиняться. Заливати вже не буде. Останні дні липня будуть спекотними. Температура повітря сягне 29–33 градусів тепла. Така погода охопить усю Україну.
Коментарі