Національний банк України повернув переселенцям із Криму статус резидентів. Тепер вони зможуть користуватися банківськими картками, знімати гроші, отримувати перекази, розповідає 27-річна Ольга Скрипник, експерт проекту "Забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб".
— Переселенцям виплачують щомісячну адресну допомогу — 442 або 884 гривні на особу. Для отримання цих коштів потрібно не тільки мати довідку переселенця. А й відкрити соціальну карту в банку, на яку нараховуватимуть кошти. Коли кримчани зверталися до банків, їм відмовляли. Бо вони були нерезидентами. Вимагали, щоб у паспорті вказували місце реєстрації на материковій Україні.
Кажуть, українські прикордонники не всіх випускають із Криму.
— Прикордонна служба заявляє, що на тимчасово окуповану територію можна безперешкодно в'їжджати й виїжджати з паспортом. Але це не так. Були випадки, коли не випускали з Криму чоловіків від 18 до 40 років. Хоча вони мали паспорти громадян України. Їх допитували, вимагали надати докази щодо мети поїздки. В результаті, більшість повернулася до Криму.
Складно переоформити пенсію на материковій частині?
— За новою процедурою, кримчани повинні подати до Пенсійного фонду документи, отримати на руки запит на пенсійну справу й відправити його в Крим. Переселенець зможе отримувати пенсію, коли через Москву повернеться його справа в паперовому вигляді. Скільки це займе часу, невідомо.
Переселенцям легко влаштуватися на роботу?
— Теж є проблеми. Роботодавці часто вимагають надати реєстрацію на материковій Україні, тобто нову прописку.
Коментарі
2