20 тисяч гостей з"їхалося минулими вихідними до Кам"янця-Подільського на Хмельниччині. У місті проходив міжнародний військово-історичний фестиваль "Терра Героїка-2006". Щоб усі охочі змогли дістатися до Кам"янця-Подільського, зі столиці туди пустили додатковий потяг.
Дводенний фестиваль, який провели вже вдруге, обійшовся міській раді в 160 тис. грн. Але організатори кажуть, що коштує він удвічі більше. Просто дуже багато місцевих допомагали організовувати свято: кололи власних свиней, приносили крупи для кулешів, намети. Майже дві сотні учасників фестивалю розгулювали містом у старовинному одязі й амуніції. На Турецькому мосту, який з"єднує місцеву фортецю з містом, вони відтворили битву 1653 року козаків із польською шляхтою. Холостими зарядами стріляли з гармат, мушкетів і пістолетів, а потім зображували контактний бій.
— 2007 року ми будемо відтворювати штурм Кам"янця турками, — говорить 47-річний мер Кам"янця-Подільського Олександр Мазурчак, куштуючи під час фестивалю в наметі куліш. — Треба, щоб якомога більше кам"янчан брало участь у таких рухах. Щонайменше 10–15 відсотків.
Після реконструкції битви 1653 року на площі перед ратушею співали й танцювали. Виступали українські гурти "Гайдамаки", "Пропала грамота" та російський гурт "Радікум". По закінченні мер міста запросив музикантів на вечерю. Щоправда, сам на неї не прийшов.
— Трохи схожі фестивалі в Україні проходять ще у двох місцях — у кримському Судаку та в селі Шестовиця під Черніговом. Але там зовсім не те, — розповідає "ГПУ" Павло Нечитайло, соліст гурту "Пропала грамота". Павло родом із Кам"янця-Подільського, а живе у Києві. На "Терру Героїку" приїхав заспівати на концерті. Він задоволений організацією фестивалю, але скаржиться, що людям не вдалося як слід розгледіти штурм замку.
— Гостей було дуже багато. От якби великі екрани встановити на бастіонах чи про біноклі подумати, — жартує Павло.
— У Кам"янці чудово проводити такі дійства. Тут дух старовини зберігся прекрасно, як і стара фортеця. До нас приїхали військово-історичні клуби Чехії, Польщі, Росії, із Києва. Це люди, які живуть старовиною. Наприклад, хлопці з "Київського реєстрового козацького полку" ґудзики для костюмів брали з розкопок під Берестечком, — розказує Олександр Мудрецов, 28 років, директор інформаційно-туристичного центру Кам"янець-Подільської міської ради.
Фестиваль "Терра Героїка" планують зробити щорічним.
Коментарі