Додаткові надходження від видобутку нафти, газу та конденсату отримують найменші населені пункти Полтавщини
Сьогодні об'єднані територіальні громади отримують 3% ренти від видобутку нафти, газу та конденсату, а ті сільські ради, що ще не об'єдналися — 1%. Серед найбільших платників цього податку в нашій області — державна компанія "Укргазвидобування", зокрема, її полтавська філія — газопромислове управління "Полтавагазвидобування". Підприємство сплачує багатомільйонну ренту до місцевих бюджетів.
Для багатьох громад, що раніше були селами, — це великі надходження. До прикладу, Сенчанська ОТГ у Лохвицькому районі отримує більше 60 млн грн ренти на рік. Це понад 70% загального бюджету громади.
— Більшість проектів ми реалізовуємо за ці кошти, — розповідає голова Сенчанської ОТГ Віктор Лисий. — Дороги, ремонт дитячого садка та його обладнання, місцева 11-річна школа, будівля сільської ради — зроблені переважно за кошти, отримані як плату за користування надрами.
Ресурси на відновлення доріг, інфраструктури та соціальні проекти мають і найменші населені пункти.
Село Байрак у Диканському районі отримує 1% ренти. Та оскільки видобуток зростає, збільшуються й надходження. З початку року до бюджету Байрака нарахували майже 600 тис. грн — більше, ніж за весь 2018-й. Для громади, де мешкають 500 осіб, це значні кошти.
— Ці гроші ми вклали у два напрямки доріг: Рудка — Байрак і Байрак — Долина. Поклали 600 метрів асфальту. Роботи тривають, ще матимемо більше кілометра, — розповідає голова сільської ради Юрій Скляр.
Планують також вирішити нагальну проблему села — відновити водогін. Сільський голова впевнений: забезпечити людей водою вдасться завдяки роботі газовидобувної компанії на території ради.
— Водогін у нас частково металевий, а частково — з азбесту. Потребує оновлення, бо зараз проривається двічі на місяць. Для цього треба великі суми. Зараз підрахували лише частину необхідного. Мусимо замінити крани, спайки, трійники. Шукаємо підрядників, — додає Юрій Олексійович.
Аналогічна ситуація у селах-сусідах — Великих Будищах і Плішивці в Гадяцькому районі. Щоб збільшити надходження та розвивати інфраструктуру, вони готуються до створення ОТГ. Хочуть заснувати найбільшу "газовидобувну" об'єднану територіальну громаду в Україні.
— У нас чимало планів на об'єднання. Хочеться, щоб села розвивалися й люди на місці отримували необхідні послуги. Аби не мусили їздити далеко за паспортом чи довідкою. Тому громади зацікавлені у співпраці з "Полтавагазвидобуванням", — говорить голова Плішивецької сільської ради Віталій Луценко. На її території розташоване Тимофіївське родовище, яке розробляє АТ "Укргазвидобування". Підтверджує зацікавленість і його колега — голова Великобудищанської сільської ради Тетяна Іщенко. Крім поточних потреб, кошти з ренти планують використати на облаштування парку.
— Ми давно хотіли побудувати "Парк Мрій". Проект, зокрема, передбачає розчищення русла річки. Це невеличкий струмок, який впадає у місцеву річку Фіалку. У планах на 2019 рік його розчистити, щоб облаштувати місце відпочинку для наших жителів. Частково використаємо рентні кошти. Решту хочемо виграти у грантовому конкурсі. Вже заручилися підтримкою ГПУ "Полтавагазвидобування". Виграємо грант та створимо краще місце відпочинку в селі, — розповідає Тетяна Іванівна.
Державна газовидобувна компанія "Укргазвидобування" забезпечує майже 75% загального видобутку газу в Україні. У червні на Полтавщині відкрили газоконденсатне родовище. Його ресурсна база, за попередніми оцінками, становить понад 2,7 млрд куб. м.
В межах України "Укргазвидобування" за січень-червень 2019 року спрямувало до бюджетів регіонів, на території яких здійснює видобуток вуглеводнів, 726,58 млн грн рентних платежів.
Коментарі