Фермеру з райцентру Драбів на Черкащині 47-річному Олександру Бірюку місцева влада підняла плату за оренду землі вчетверо. Він платив по 215 грн/га, а за новими розрахунками виходить 838 грн.
Бірюк орендує в районі дві ділянки, усього близько 200 га. Договір про оренду землі біля хутора Петровського дійсний ще три роки. Біля села Митлашівка договір закінчився в лютому. Його продовжили до кінця року після скандалу.
Весною Бірюк з'ясував, що його поле засіяв кукурудзою інший фермер, депутат облради 47-річний Сергій Буцько. Районна влада не реагувала на скарги. 26 травня Олександр Васильович приїхав під Драбівську адміністрацію з каністрою бензину в кабіні вантажівки. Погрожував самоспаленням. Договір продовжили. Бірюк в останні дні травня засіяв землю своїм зерном.
— У суботу був на полях. У мене ще буде найкращий результат по району. Кукурузка аж сміється. Така гарнюсінька. Мабуть, мені Бог помагає, — каже фермер.
Минулого тижня його викликали в район на засідання земельної комісії.
— Вимагають за оренду землі платити вчетверо більше. У додатковій угоді термін оренди на Митлашівському вказали до кінця року. Оренда на обох полях піднімається вчетверо. Кажуть, треба на гектар землі внести 9 тонн гною. Де ж його стільки набрати, як у районі немає корівників? Мене хочуть вижити, — говорить Бірюк. — Якщо не підпишу документів, договір про оренду розірвуть. А підпис означатиме, що вилечу в трубу. Загальна сума орендної плати буде близько 100 тисяч гривень у рік за одне поле. Не знаю, що робити. Збираюся їхати в Київ до президента. Хай я там тиждень чи стільки треба поживу, якось доб'юся, що вислухають. Буду говорити і за Буцька, що його не наказали. Хоч усі визнали самозахват землі, навіть губернатор Сергій Тулуб.
— Два роки тому прийнятий закон, що за землю треба платити не менше трьох відсотків від нормативної оцінки. Цей фермер платив півтора. У нас в області з цього року всі перейшли на 4,5 відсотка. А він відмовлявся. Йому нарахували по-новому, як усім. Орендна плату на рівні області. Чого це для нього робити виняток? Щодо гною, то йому лише рекомендують вносити, щоб не зменшувати продуктивність і родючість землі, — пояснює начальник головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації 52-річний Вадим Рудишин.
Умови договору не можуть змінюватися до закінчення терміну, каже черкаський юрист 32-річний Костянтин Стратілатов:
— Запропонувати такі зміни може будь-яка сторона. Але якщо хтось не згоден, то вимагати не мають права. Законних шляхів заставити фермера платити більше у влади немає. Розірвати договір можна лише в судовому порядку. Але потрібно обґрунтувати причини. Відмова фермера не є причиною для цього. Закон на його боці.
Коментарі