"Коли я приїжджаю до Словаччини, мені грошей не треба. У мене є Петер, друг-словак, — розповідає Олексій Харук, 41 рік, приватний підприємець з Івано-Франківщини. — Колись ми починали разом бізнес. Багато років дружимо сім"ями і відпочиваємо одні в одних".
Петер Бачковський, 51 рік, депутат обласної ради Кошицького краю. Він вважає, що навіть після вступу до Євросоюзу Словаччина залишилася дешевою для відпочинку країною.
— Можна порівняти проживання у наших приватних будиночках з карпатськими цінами. Ніч у господарів біля курорту "Ясна" коштуватиме 10–12 доларів з особи, зі сніданком. На українські гроші — це 60 гривень. А на Франківщині ти не переночуєш дешевше, ніж за 120 гривень.
Гірськолижні курорти Словаччини обходяться у кілька разів дешевше, ніж Альпи чи українські Карпати. Абонемент на всі витяги на день коштує $20. Номер у готелі — $20–25 за добу. Квиток до термальних джерел від $5, пляшка червоного вина $3–5, одне пиво — $1. Якщо закупити продукти в магазині, то пляшка словацького пива обійдеться у $0,25, а вина — у $2.
За 300 доларів перелітали над Татрами гелікоптером
— Через такий дешевий алкоголь Словаччина має навалу туристів з Євросоюзу. Молоді англійці чи німці можуть приїжджати до нас компаніями тільки для того, щоб відсвяткувати день народження, — розповідає Петер.
Європейці їдуть до Словаччини ще й тому, що у високих Татрах сніг тримається аж до травня. Підготовані гірськолижні траси починаються з 2200 м. Гірська "татранська" залізниця об"єднує курорти Штребско Плесо, Смоковець, Татранська Ломниця. Проблем і з іншими видами транспорту словаки не мають.
Проїзд залізницею у вагоні другого класу на відстань до 100 км коштує 126 словацьких крон ($5). Міжміський автобус на таку саму відстань — 128 крон. Тижнева наклейка-дозвіл для тих, хто подорожує власним авто вантажністю до 3,5 т — 150 словацьких крон ($5,7). Година стоянки в містах — 100 крон ($4).
— Якось перелітали над Татрами гелікоптером. Це коштувало трохи більше 300 доларів, — згадує Олексій Харук. — Зупинялися з дружиною і сином на курорті з термічними басейнами. Разом із харчуванням платили за добу 30 доларів від особи.
Однак Петер Бачковський каже, що відпочивати до Словаччини українці їздять нечасто.
— Багато бельгійців і голландців приїжджає. Зате ми раз на місяць приїжджаємо до Ужгорода. Заправляємося бензином. У нас 36 крон, у вас 17. І продукти у ваших супермаркетах дешевші.
— Оце відпочивали в Києві. Святкували "Пущенє" — останній день перед Великим постом. Петер дуже гарно співає італійською "Санта Лючія" і російською "Очи черные". На вихідних поїдемо кататись на "Буковель". Покажу наш сервіс, — каже Олексій Харук.
Відкрити візу можна в київському консульстві Словаччини або в почесних консульствах у Донецьку та Ужгороді. Усі візи до цієї країни — безкоштовні. Достатньо подати заяву на отримання візи, закордонний паспорт і дві фотографії. З дня подачі до отримання проходить три-чотири дні. Для одноразової туристичної візи страховки можна не купувати.
У Польщі затримують нетверезих лижників
На гірськолижних курортах Польщі в цьому сезоні остаточно заборонили кататися на лижах у нетверезому стані. На трасах поблизу курортного містечка Закопане за туристами цілодобово наглядає поліція на лижах.
Її співробітники мають при собі зброю, наручники та радіотелефони. Одягнені вони в чорні куртки з яскравим написом "поліція". Патрульні працюють як рятувальники і відслідковують крадіїв гірськолижного спорядження. Такий нагляд поляки почали вводити ще торік. Тоді на лижі стало 300 поліцейських, а число крадіжок зменшилося на третину.
Цього року в околицях Закопаного відкрили нову гірськолижну станцію з чотиримісним крісельним підйомником та паркінгом на 300 авто. За підрахунками польського Інституту туризму, в 2010 році Польщу відвідає 18,7 млн туристів. Один відпочивальник витрачає на гірськолижному курорті близько $168 за день.
Коментарі