Українського туриста Близьким Сходом уже не налякаєш. Але є країна, куди українці ще їздять мало. Хоча любителі подорожей з усього світу, й навіть наші сусіди-росіяни, її освоюють активно. Ця країна — Ліван.
Із 10 найстаріших міст Землі шість розташовані саме в Лівані. Наприклад, Джубейль (біблійний Гебал, або фінікійський Біблос) — найстаріше постійно заселене місто на планеті. Йому сім тисяч років! А храмовий комплекс в Баальбеку вважається найбільшим у світі. 23-метрові колони стоять на фундаменті з плит по 1000 тонн кожна. Деякі вчені стверджують, що таку плиту тягли щонайменше 40 000 рабів. Але інші вважають, що храм у Баальбеку — свідчення прибульців, а то — їхній космодром.
У гірському селищі Дейр Аль-Камар у ліванських горах (година їзди від Бейрута) живе легенда країни — 75-річний Муса Маамарті. Замок Муси, завершений 2005 року, туристи нині відвідують чи не найохочіше. Навіть я, перебуваючи в Лівані у службовому відрядженні, не міг пропустити такої нагоди. В туристичних довідниках він так і зветься: "Замок Муси". Грандіозну будівлю чоловік спорудив сам.
— Те, що ви бачите... Це моя здійснена мрія, — каже він.
Коли Мусі було 14 років, він закохався у сусідську дівчинку Сайдех і хотів одружитися. Але її батьки сказали: "Ти ж бідний, а у нас росте принцеса, якій потрібний принц". Ображений хлопець вирішив обов"язково стати принцом. А який принц без замку? Так виникла мрія збудувати палац.
Таку плиту тягли щонайменше 40 000 рабів
Слухаючи літнього ліванця, я шкодував, що не знаю арабської. Його слова звучали дуже проникливо, попри те, що я чув їх у подвійному перекладі — син Муси перекладав англійською, а товариш Олег — українською.
— Мене сварила мати за те, що будував замок з піску, коли треба було допомагати по господарству. Шкільний учитель бив лозиною: замість навчання я годинами креслив проект майбутньої споруди, — розповідає Муса. — Перший камінь у фундамент заклав, коли мені було 18.
Кожен камінь на стінах прикрашений зображеннями тварин, квітів, фантастичних узорів. Жодна картинка не повторюється. У залах замку — дерев"яні фігури. Своєрідний музей мадам Тюссо по-близькосхідному. Вдягнені у старовинний одяг, ці фігурки відтворюють сцени життя арабського селища кілька століть тому. Все, що є в замку, Муса також зробив власноруч.
На початку цього року сирійські бізнесмени пропонували чоловікові продати замок (такі пропозиції, каже Маамарті, надходять постійно) за $8 млн.
— Та хіба можна продати мрію? — обурюється ліванець.
Найцікавіше в цій історії те, що Муса так і не одружився з дівчиною, через кохання до якої все й почалося.
— Вона ж моя ровесниця, — каже він. — Коли замок став більш-менш схожим на те, що я хотів, моя кохана вже зістарилася.
Натомість Муса одружився з молодою жінкою, яка подарувала йому п"ятьох дітей. Вона тепер наглядає за замком і показує його туристам.
Апельсини-дички — несмачні
У Лівані за копійки продають апельсини (на місцевих плантаціях вирощують 15 їх видів) та банани. Але апельсини-дички куштувати не варто: вони гарні на вигляд, а на смак — недобрі.
"Ліванські визитівки" — килими та золото. Розкішний східний палас 2 на 3 м ручної роботи коштує від $80. Золоті вироби — не дорожче ніж $16/г. Причому сплачуєте лише за вагу, робота не оцінюється. Ліванське золото якісніше за те, що продається в Україні, бо має вищу пробу.
Курс ліванського фунта (ліри) до долара — 1500 до 1. У магазинах та супермаркетах приймають і долари. Але розплачуватися краще місцевими грошима: так простіше торгуватися, бо на американські центи торг не йде.
У Бейруті зареєстрований один українець
— У Лівані живуть майже п"ять тисяч українців. У Бейруті — близько тисячі. Всі вони — українки, одружені з ліванцями. На консульському обліку є лише один українець, у якого місцева дружина, — розповідає аташе з питань культури, інформації та преси посольства України в Ліванській Республіці Людмила Андрієнко.
— Торік в Україні побувало 2 800 туристів з Лівану. А для українців ця країна поки що залишається "терра інкогніта". Бо Ліван досі асоціюється з 15-річною громадянською війною. Але вже десять років, як тут спокійно. Туристи з усього світу знову почали приїжджати. Можна сподіватися, — каже Людмила Андрієнко, — що скоро з"являться й українські туристи. Недавно приїжджали керівники наших турфірм і вивчали туристичні можливості Лівану.
Віза по прильоту дешевша, ніж у Києві
Ліванську візу відкривають по прильоту до Бейрута за $25. Оформлення в Києві обійдеться у $35. Але якщо у вашому паспорті є ізраїльська віза, навіть прострочена, до Лівану вас можуть не пустити. Квитки в обидва кінці коштують $437, якщо подорож триватиме до місяця, і $457 — коли до трьох місяців.
Коментарі