Тиждень тому колишній головний тренер збірної України Олег Блохін, 55 років, почав працювати тренером ФК "Москва". Фахівець не приховує, що ставить перед командою максимальне завдання — боротися за перше місце в наступному чемпіонаті Росії. Поки що в російському чемпіонаті іноземні тренери досягли найвищого успіху лише раз — два місяці тому голландець Дік Адвокат зробив найсильнішим клубом країни пітерський "Зеніт".
З українських фахівців найбільших успіхів у чемпіонаті Росії досяг Віктор Прокопенко. Під його керівництвом волгоградський "Ротор" став срібним призером чемпіонату Росії-1997. Міг "Ротор" завоювати і золоті нагороди, але програв вирішальний домашній матч московському "Спартаку". 2002 року Прокопенко попрацював із московським "Динамо". Перед ним стояло завдання зробити клуб призером чемпіонату, але фахівець із ним не впорався — динамівці фінішували лише на шостій позиції.
2000-го з "Ротором" працював Євген Кучеревський. Його команда фінішувала на 11-му місці. Наступного року уродженець Херсона очолив "Торпедо-ЗІЛ" (попередник ФК "Москва" — нинішньої команди Олега Блохіна): автозаводці закінчили турнір 14-ми.
Нинішній наставник харківського "Металіста" Мирон Маркевич 2002 року працював із махачкалинським "Анжи". Посаду обіймав три місяці.
— У команді були внутрішні чвари, тому й пішов, — пояснює Маркевич. — Крім того, арбітри судили нас упереджено, бо керівництво клубу мало перед ними борги.
Як тренер я Блохіна не зовсім розумію
Володимир Мунтян, який нині очолює комітет збірних України, 2002 року став головним тренером "Аланії" із Владикавказу. Він попрацював півроку і пішов через невдалі результати: у 12 матчах "Аланія" здобула лише вісім очок.
У першому чемпіонаті Росії-1992 працював заслужений тренер України Сергій Морозов, 57 років. Він очолював тюменський "Динамо-Газовик". Команда в перший рік "вилетіла" з вищої ліги російського чемпіонату.
— Пояснити це просто, — каже Морозов "ГПУ". — 1992-го тюменці мали грати у другій лізі чемпіонату СРСР. Але країна розпалася, і команду перевели до вищої ліги чемпіонату Росії. Рівень комплектації не дозволяв розраховувати на збереження місця серед еліти.
Запитую, чому за 15 років в Росії працювало порівняно мало українських тренерів.
— Колосковщина процвітала, — відповідає експерт. — Колишній керманич російського футболу В"ячеслав Колосков не підпускав нікого з чужих. Була група тренерів — Авер"янов, Ірхін, — яка просто кочувала з клубу в клуб, змінюючи по 5–6 команд за три роки. Колоскову з ними зручніше було мати справу. Нині ситуація змінилася. Росія має класний продукт — футбольний чемпіонат, відповідну структуру — і готова залучати тренерів, незалежно від їхньої національності. Думаю, такі люди як Протасов, Фоменко, Маркевич, Альтман за своїм потенціалом можуть працювати у сильнішому від українського чемпіонаті Росії.
— Які перспективи Блохіна у Москві?
— Якби я ще знав перспективи "Москви", — каже Морозов. — Як тренер Блохіна я не зовсім розумію. "Москва" клуб без традицій, на відміну від чотирьох інших московських команд. Тобто подальша тренерська доля Блохіна в його нинішньому клубі залежатиме не лише від спортивних показників.
Разом із Блохіним у чемпіонаті Росії-2008 повинен стартувати ще один наш земляк — Сергій Юран. Він хоч і має російський паспорт, але народився в Луганську. Торік повернув ярославський "Шинник" до вищої ліги. Ще один українець, Павло Яковенко, 2007-го недовго працював із "Кубанню" та "Ростовом". Після нього команди очолили інші фахівці, й обидва клуби вилетіли з еліти.
Коментарі