пʼятниця, 03 червня 2016 12:36

Іспанія перемогла через 44 роки – історія Євро-2008

До початку чемпіонату Європи з футболу залишається тиждень. "Gazeta.ua" продовжує нагадувати вам перебіг подій на минулих турнірах. Сьогодні у фокусі 2008 рік.

Лобановський дивом не став чемпіоном – історія Євро-1988

Донька героя турніру померла за місяць після його закінчення – історія Євро-1992

Долю першого місця вирішив "золотий" гол німця Бірхоффа – історія Євро-1996

"Бей, Хохлов, спасай Россию" - історія Євро-2000

Грецьке диво від німця Рехагеля – історія Євро-2004

Вдруге в історії першість Європи вирішили розіграти в двох країнах. Цього разу господарями вибрали Австрію і Швейцарію. Незвично великими були відбірні групи. В кожній змагалося по сім - вісім команд. Перші двоє здобували прямі путівки на Євро.

Першу відбірну групу виграли поляки, хоча фаворитом вважалася збірна Португалія. Утім, господарі попереднього Євро втішилися другою путівкою. Збірна Сербії залишилася за бортом.

Українська збірна виступала в другій групі. Тренер Олег Блохін остаточно утратив керування командою. Та й сам наставник думав лише про майбутній багатомільйонний контракт із "Москвою". У результаті – ганебне четверте місце й поразки від французів, італійців, шотландців і литовців. Групу виграла Італія, а другу путівку здобула Франція.

У третій групі вперше зійшлися турки й греки. Однак це їм не завадило випередити збірну Норвегії. Чехія тріумфально виграла групу з Німеччиною й Ірландією. Причому німці були биті із рахунком - 3:0. Однак бундестім на Євро таки потрапив. Ірландці стали третіми зайвими.

Збірна Хорватії виграла п'яту групу, але запам'яталася вона не тим. В останньому турі невмотивовані хорвати виграли матч у збірної Англії на "Уемблі" - 3:2 й таким чином подарували путівку на Євро збірній Росії. Дуже швидко "картаті" пошкодували про зроблене, бо у відборі до Кубка світу-2010 знову потрапили в одну групу з англійцями. Цього разу англійці виграють - 5:1, а хорвати вперше в історії не потраплять навіть у стикові ігри. Другу путівку виборють українці. Але це вже зовсім інша історія.

У шостій групі без проблем упоралися із суперниками іспанці й шведи. У сьомій – тріумфували Румунія й Нідерланди.

І ось настало літо 2008 року. У першій групі інтрига тривала до останнього туру. Першу путівку в чвертьфінал, щоправда, легко виграли португальці, які перемогли чехів і турок і в останній грі поступилися господарям. Доля другого місця вирішувалася в очній зустрічі Чехії й Туреччини. Чехи на 75-ій хвилині вели - 2:0, але зуміли пропустити три голи за 15 хвилин і опустилися на останнє місце.

Другу групу тріумфально виграли хорвати. Три перемоги, зокрема над німцями – 2:1. Майбутні віце-чемпіони – німці - по черзі виграли в поляків і австрійців.

Головним фаворитом по ходу першості стала збірна Нідерландів. У третій групі голландці по черзі розтрощили збірні Італії - 3:0 та Франції - 4:1. На заключну гру проти Румунії вийшли запасні й легко переграли суперників - 2:0. Італійці зі скрипом, завдяки перемозі Нідерландів над Румунією, вибороли вихід до чвертьфіналу, здолавши в останньому матчі Францію - 2:0. Румуни посіли третє місце в групі, маючи в активі дві нічиї із італійцями й французами. Франція – лише четверте.

У четвертій групі беззаперечними фаворитами були іспанці: три перемоги в трьох матчах. Доля другої путівки вирішувалася в протистоянні росіян і шведів. Східні сусіди України перемогли - 2:0 і вперше в історії Росії зуміли вийти із групи. Хлопчиками для биття виявилися греки – нуль очок.

У першому чвертьфіналі Німеччина перемогла Португалію - 3:2. Причому перевагу вихованців Йоахіма Льова не викликала сумнівів. Німці вели - 2:0, 3:1.

Справжнім трилером став матч між Хорватією і Туреччиною. Класнич забив гол на 119-ій хвилині, й хорвати подумки вже були в півфіналі. Але на 122-ій за кілька секунд до закінчення гри турки відігралися. Відзначився Семіх Шентюрк. Пенальті засмучені хорвати били абияк - 1:3.

На ще більшу несподіванку сподобилися росіяни під керівництвом нідерландського тренера Гуса Хіддінка. У матчі із Голландією Роман Павлюченко відкрив рахунок на 56-ій хвилині. Надзвичайними зусиллями фаворити урятувалися на 86-ій хвилині. Відзначився ван Ністелрой. Однак на 111-ій і 116-ій Торбинський і Аршавін добили Нідерланди - 3:1. 700 тисяч росіян вийшли на святкування в Москві. Що цікаво, в деяких містах України успіх росіян відзначали не менш гучно. У Кіровограді навіть дійшло до стрілянини між обивателями та фанатами росіян.

Іспанці лише в серії пенальті перемогли італійців. Основний час завершився унічию - 0:0.

Півфінали сенсацій не принесли. Хоча турки ледь не довели справу у матчі з Німеччиною до додаткового часу. Збірна Туреччини вигравала 1:0 після голу Борала й поступалася 1:2 після "пострілів" Швайнштайгера та Клозе. Рятівник Шентюрк подарував надію, зрівнявши рахунок на 86-ій хвилині. Однак Філіпп Лам на 90-ій розвіяв усі надії Туреччини - 3:2.
Збірна Росії трималася проти Іспанії до 52-ої хвилини. Після того Іспанія відзначилася тричі - 3:0.

Фінальний матч був напруженим. Але німці не стримали Фернандо Торреса на 33-й хвилині. До того він успів влучити в штангу. 1:0 - й Іспанія вдруге за 44 роки стала чемпіоном Європи.

Швейцарія – Португалія – 2:0
Підсумкове становище команд: 1. Португалія – 6 очок. 2. Туреччина – 6. 3. Чехія – 3. 4. Швейцарія – 3

Польща – Хорватія – 0:1
Підсумкове становище команд: 1. Хорватія – 9 очок. 2. Німеччина – 6. 3. Австрія – 1. 4. Польща – 1

Італія – Франція – 2:0
Підсумкове становище команд: 1. Нідерланди – 9 очок. 2. Італія – 4. 3. Румунія – 2. 4. Франція – 1

Греція – Іспанія – 1:2
Підсумкове становище команд: 1. Іспанія – 9 очок. 2. Росія – 6. 3. Швеція – 3. 4. Греція – 0

Іспанія – Німеччина – 1:0 (1:0)
29 червня. Відень. Стадіон "Ернст Хаппель". 51428 глядачів.
Суддя: Роберто Розетті, Італія

Іспанія: Касільяс-к, Рамос, Марчена, Пуйоль, Капдевілья, Сенна, Іньєста, Хаві, Сілва (Касорла, 66), Фабрегас (Алонсо, 63), Торрес (Гуїса, 78). Тренер: Луїс Арагонес

Німеччина: Леманн, Фрідріх, Мертезакер, Метцельдер, Лам (Янсен, 46), Швайнштайгер, Фрінгс, Хітцльшпергер (Кураньї, 55), Баллак-к, Клозе (Гомес, 79), Подольський. Тренер: Йоахім Льов

Гол: Торрес, 33

Зараз ви читаєте новину «Іспанія перемогла через 44 роки – історія Євро-2008». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua