До початку чемпіонату Європи з футболу залишається три тижні. "Gazeta.ua" продовжує нагадувати вам перебіг подій на минулих турнірах. Сьогодні у фокусі 2000 рік.
Першим з кубком вийшов Яшин - історія Євро-1960
Франко запізнився на фінал - історія Євро-1964
Радянський Союз програв півфінал через жереб – історія Євро-1968
Збірна СРСР програла фінальний матч ідеологічному ворогу – історія Євро-1972
Антонін Паненка винайшов новий стиль пробиття пенальті – історія Євро-1976
ФРН стала першою командою, яка виграла турнір двічі – історія Євро-1980
Платіні забив дев'ять м'ячів у п'яти матчах – історія Євро-1984
Лобановський дивом не став чемпіоном – історія Євро-1988
Донька героя турніру померла за місяць після його закінчення – історія Євро-1992
Долю першого місця вирішив "золотий" гол німця Бірхоффа – історія Євро-1996
Чемпіонат Європи 2000 року, який вперше приймали дві країни – Бельгія та Нідерланди - досі вважається одним із найкращих, якщо не найкращим. Посперечатися з ним у драматургії може хіба що першість 1984 року. Однак той турнір був швидкоплинним, а Євро - 2000 дарував несподівані розв'язки, починаючи з групового турніру і закінчуючи фінальним матчем.
Уперше для участі заявилося 49 збірних. Додалися Андорра і помилувана Югославія. Дивом не поїхала на фінальний турнір збірна України.
Наші потрапили в одну групу з таким суперником, про зустрічі з яким тепер доведеться забути – збірна Росії тоді вважалася фаворитом у боротьбі за другу путівку. Першу всі віддавали тодішнім чемпіонам світу, збірній Франції.
Після трьох турів, здавалося, одного суперника ми вже викинули за борт. Восени 1998 Україна виграла три стартові поєдинки, а Росія три програла. Якраз у стартовій грі відбору ми зустрілися в Києві. Українські телеканали запустили скромну рекламу, найобразливіші слова в якій були: "Куме, та ми їм настукаємо". Росіяни завелися, але на футбольному полі довести нічого не змогли й програли - 2:3. І це ще легко відбулися, бо українці пробачили східних сусідів, щонайменше, тричі.
Однак у 1999 році суперників наче підмінили. Українці ледь не кожну гру закінчували внічию. 1:1 - вдома з Ісландією, 0:0 - на виїзді з Вірменією. Дві нульові нічиї із чемпіонами світу, французами, сприймалися як належне. Могла бути й п'ята нічия, але Шевченко одним рухом заробив пенальті у Рейк'явіку, а Ребров подарував нам перемогу. Росіяни натомість лише перемагали, зокрема, й французів у Парижі 3:2. Все вирішував останній тур. Франція вдома приймала Ісландію, а Росія – Україну. Ми мали 19 очок, Франція і Росія – по 18.
Перед грою в Росії почалася така розкрутка, що невинні українські "ми їм настукаємо" здавалися дитячим лементом. Із властивою тільки їм злістю, росіяни малювали в рекламному ролику глухе українське село без світла. Там, засмучені поразкою, сваряться чоловік із жінкою. Дружина спересердя кричить: "Це ж не я на воротах стояла!" Хто тоді знав, що ці слова виявляться пророчими! Був і заголовок в "Советском Спорте": "Бей, Хохлов, (прізвище футболіста збірної Росії – Прим.), спасай Россию"
У першому таймі росіяни нас переважали. Хоча Україна й не відсиджувалася в обороні, але нагод мала значно менше. У другому ми вирівняли гру. Але на 75-й хвилині англійський суддя Еллерей придумав штрафний у наші ворота. Карпін пробив, м'яч зачепив коліно захисника Головка й влетів у ворота.
Пам'ятаю, що у мене в цей момент зникло світло. Здалося, що життя закінчилося. Однак за хвилину світло з'явилося, а ще за кілька Шевченко неймовірним ударом змусив Філімонова закинути м'яч у свої ворота. Коли в покійного нині Андрія Гусіна росіяни поцікавилися враженнями від гри, він відповів:
– Це ж не я на воротах стояла!
Утім, український воротар "відзначився" в наступному матчі. Україна посіла друге місце й мусіла грати в стикових матчах із Словенією. У першій грі Шовковський пропустив вирішальний гол із центра поля. Наші програли – 1:2.
У Києві відігратися не вдалося. Раптом повалив густий сніг, який нівелював всю нашу перевагу - 1:1. В України відзначився Ребров, а в Словенії – Павлін після рикошету.
У першій групі теж була своя драма. Італійці забезпечили собі перше місце задовго до завершення відбору. Вдома вони приймали Данію, яку влаштовувала лише перемога. Господарі вели - 2:0, але програли - 2:3. Данці потрапили в стики, а швейцарці залишилися за бортом. Другу групу виграли норвежці й словенці. Третю – німці й турки. П'яту – шведи й англійці. У решті груп переможцями були Іспанія й Ізраїль, Румунія і Португалія, Чехія і Шотландія, Югославія й Ірландія. Причому ірландці втратили перше місце на 89-й хвилині матчу з Македонією, пропустивши непотрібний м'яч. Цей гол із непотрібного легко перейшов у категорію фатального, коли ірландці поступилися туркам у стиках - 1:1 і 0:0.
У решті матчів плей-оф Данія розгромила Ізраїль - 5:0 і 3:0, а в одвічному протистоянні Англії і Шотландії виграли англійці - 2:0 і 0:1.
На полях Бельгії і Голландії дива продовжилися. Групу "А" називали "групою смерті". Тут зійшлися Португалія, Англія, Німеччина і Румунія. Перші матчі й перші сенсації. Німці зіграли внічию з румунами. Хто знав, що це очко для чемпіонів Європи буде першим і останнім. Англійці легко повели у грі з Португалією - 2:0. Однак ще в першому таймі піренейці зрівняли рахунок, а в другому Нуно Гомеш забив переможний м'яч - 3:2 на користь португальців. У другому турі Англія вперше з 1966 року перемогла Німеччину - 1:0. Португальці забили румунам на 90-ій хвилині - 1:0. В останньому турі англійців у матчі із румунами влаштовувала нічия. Однак вони пропустили вирішальний гол на 89-ій хвилині - 2:3. Португальці легко розбили Німеччину - 3:0, яка з ганьбою посіла останнє місце в групі.
– Такої слабкої Німеччини ще ніколи не було, – резюмував знаменитий голландський тренер Рінус Міхелс.
Групу "В" легко виграли італійці. Компанію їм склали турки. Бельгія і Швеція – за бортом. Цікаво, що бельгійський воротар роздавав команди двом своїм захисникам-валлонцям французькою мовою, а ще двом-фламандцям – голландською.
Все змішалося в групі "С". Для початку іспанці програли норвежцям - 0:1. Божевільний матч зіграли Югославія і Словенія. До 57 хвилини наші кривдники вели - 3:0. Потім югослави взагалі залишилися вдесятьох і за шість хвилин зрівняли рахунок - 3:3. У другому турі словенці поступилися іспанцям - 1:2, а норвежці Югославії - 0:1. Вирішальним став третій тур. Югославія весь час перемагала Іспанію - 1:0, 2:1, 3:2. Але в додатковий час пропустила двічі на 92-й та 95-й хвилинах. Добре, що Норвегія і Словенія зіграли внічию.
Інтригу в останній групі вбив П'єрлуіджі Колліна. У першому турі голландці приймали чехів. Віце-чемпіони Європи легко відбили стартовий натиск господарів і самі перейшли до рішучих дій. Недвед і Коллер влучили в штангу й перекладину. Нідерланди відбивалися із останніх сил. І ось на 90 хвилині Колліна призначає у ворота Чехії більш ніж сумнівний пенальті. Чехи не оговталися від дошкульної поразки і в другому турі поступилися Франції - 1:2. Данці програли французам і голландцям. Боротьба в групі завершилася. В останньому турі французи випустили на поле запасних і програли господарям, які стали переможцями групи. У втішному матчі чехи обіграли данців.
Чвертьфінали були продовженням феєрії. Франція перемогла Іспанію - 2:1. Рауль міг урятувати свою збірну, але на 90-ій хвилині з пенальті запустив м'яч вище воріт. Югославія продовжувала дивувати. Цього разу підопічні Бошкова були розбиті голландцями – 1:6. Італія і Португалія легко здолали Румунію й Туреччину з однаковим результатом - 2:0.
Голландська казка закінчилася в півфіналі хоча всі сподівалися, що саме Нідерланди стануть чемпіонами. Все йшло до того, але втрутився воротар Франческо Тольдо. Якби на місці Італії була інша збірна, вона би гарантовано програла. Але італійці довели, що вміють тримати удар. На 34-й хвилині вони залишилися вдесятьох. Ще за кілька у їхні ворота було призначено пенальті. Але Тольдо потягнув удар Рональда де Бура із самісінького кута воріт. У другому таймі суддя, німець Мерк, призначає ще один пенальті у ворота італійців. Цього разу "Адзуррі" врятувала штанга. В додатковий час гості з Апеннін перебудувалися й самі могли забивати двічі. Дельвеккіо двічі пробачив ван дер Сара. У серії пенальті італійці свого не втратили. Тольдо двічі парирував удари господарів.
Другий півфінал закінчився грандіозним скандалом. За рахунку 1:1 австрійський суддя Бенке не побачив, що захисник Португалії Шав'єр вибив м'яч із воріт рукою. Однак те, чого не побачив головний арбітр, не сховалося від бокового. Пенальті Зідан виконав бездоганно. Перед цим Фігу пішов з поля, але потім повернувся. Після гри Пауло Бенту плюнув в обличчя боковому арбітру.
Фінал мали вигравати італійці. Дельвеккіо відкрив рахунок у першому таймі. Французи, як не намагалися, зрівняти його не могли. Арбітр додав чотири хвилини. Італійські запасні біля лінії поля обнялися, в передчутті близької перемоги. Однак божественний Тольдо цього разу підвів свою команду. За шість секунд до закінчення гри він пропустив простенький удар із кута штрафної від Сільвена Вільтора. М'яч легко можна було відбити ногою, однак Франческо почав складатися, щоби відбити рукою. Не встиг, і м'яч прослизнув у сітку.
На додатковий час в італійців не було ні бажання, ні сил. Давід Трезеге забив "золотий" гол. Франція стала дворазовим чемпіоном Європи.
Чемпіонат Європи-2000. Фінальний турнір.
Група "А": Німеччина, Румунія, Англія, Португалія
Перший тур
Німеччина – Румунія – 1:1
Англія – Португалія – 2:3
Другий тур
Румунія – Португалія – 0:1
Англія – Німеччина – 1:0
Третій тур
Англія – Румунія – 2:3
Португалія – Румунія – 3:0
Підсумкове становище команд: 1. Португалія – 9 очок. 2. Англія – 4. 3. Англія – 3. 4. Німеччина – 1
Група "В": Бельгія, Швеція, Італія, Туреччина
Перший тур
Бельгія – Швеція – 2:1
Італія – Туреччина – 2:1
Другий тур
Італія – Бельгія – 2:0
Швеція – Туреччина – 0:0
Третій тур
Італія – Швеція – 2:1
Бельгія – Туреччина – 0:2
Підсумкове становище команд: 1. Італія – 9 очок. 2. Туреччина – 4. 3. Бельгія – 3. 4. Швеція – 1.
Група "С": Іспанія, Югославія, Норвегія, Словенія
Перший тур
Іспанія – Норвегія – 0:1
Югославія – Словенія – 3:3
Другий тур
Словенія – Іспанія – 1:2
Югославія – Норвегія – 1:0
Третій тур
Іспанія – Югославія – 4:3
Норвегія – Словенія – 0:0
Підсумкове становище команд: 1. Іспанія – 6 очок. 2. Югославія – 4. 3. Норвегія – 4. Словенія – 2
Група "D": Нідерланди, Франція, Чехія, Данія
Перший тур
Нідерланди – Чехія – 1:0
Франція – Данія – 3:0
Другий тур
Франція – Чехія – 2:1
Нідерланди – Данія – 3:0
Третій тур
Франція – Нідерланди – 2:3
Чехія – Данія – 2:0
Підсумкове становище команд: 1. Нідерланди – 9 очок. 2. Франція – 6. 3. Чехія – 3. 4. Данія – 0
1/4 фіналу
Португалія – Туреччина – 2:0
Франція – Іспанія – 2:1
Нідерланди – Югославія – 6:1
Італія – Румунія – 2:0
1/2 фіналу
Франція – Португалія – 2:1
Нідерланди – Італія – 0:0. Пенальті – 1:3
Фінал
Італія – Франція – 1:2 (0:0, 1:1)
2 липня. Роттердам, Нідерланди. Стадіон "Де Куйп". 50000 глядачів.
Суддя: Андрес Фріск, Швеція
Італія: Тольдо, Мальдіні-к, Неста, Юліано, Каннаваро, Ді Б'яджо (Амброзіні, 65), Пессотто, Альбертіні, Фіоре (Дель П'єро, 53), Тотті, Дельвеккіо (Монтелла, 85). Тренер: Діно Дзофф
Франція: Бартез, Лізаразю (Пірес, 85), Блан, Десаї, Тюрам, Джоркаефф (Трезеге, 76), Вієйра, Дешам-к, Зідан, Дюгаррі (Вільторд, 58), Анрі. Тренер: Роже Лемерр
Голи: Дельвеккіо, 55, Вільторд, 90+3, Трезеге, 103
Коментарі