
Департамент освіти і науки Одеської міської ради організував курси української мови для чиновників. Заявки на навчання подали більш як 1 тис. бажаючих.
"Задіяли викладачів української мови з одеських шкіл. Ця ініціатива та попит на неї показують, що законодавство в сфері мовної політики діє і люди збираються його дотримуватися. Щоправда дивно, незалежній Україні майже 30 років, а стільки державних службовців не знають мови. Відповідно до Закону України "Про державну службу" зобов'язані володіти нею і мати сертифікат, що підтверджує знання. Як вони отримали свої посади, якщо лише збираються вивчати чи вдосконалювати українську мову. Та це вже другорядне. Бажання людей є цілком показовими і позитивними", - говорить кореспонденту Gazeta.ua керівниця громадської організації "Одеса україномовна" Ярослава Вітко.
Ініціатива запрацювала у зв'язку із вступом в дію 16 січня норми законодавства щодо обслуговування українською мовою. Сформували 1-шу групу із 30 людей. Навчальна програма передбачає 8 занять-семінарів, які проходитимуть по вівторках і четвергах з 14:00. Після складання іспиту учасники отримають сертифікати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Без підручників та "зубріння" - як легко перейти на українську
"Люди, які працюють з населенням, роблять перші кроки, щоб відповідно до законодавства проводити свою роботу. Нещодавно мене запитували, що найважливіше у вивченні української. Головне - бажання. Якщо воно є, то мова дасться легко в будь-якому віці. До того ж вчитимуть одеситів, а не французів чи британців. Вони чують українську щодня з екранів телевізора, ходять в кінотеатри, де все продубльовано, читають новини, слухають радіо та працюють з документами", - міркує активістка.
Для людей найважливіше перетнути психологічний бар'єр і заговорити українською.
"Для багатьох проблема почати говорити. Бояться помилитись, виглядати кумедно. Подібні ініціативи повинні давати людині комфортне оточення і можливість розговоритись. Тільки після того слід вносити корективи щодо правильності мовлення і знешкоджувати суржик", - переконана Ярослава Вітко.
Працівники сфери послуг Одеси користуються російською у виняткових випадках. Після 16 січня 2021-го більшість магазинів почали виконувати мовний закон. Працівники говорять, що українську знають і розуміють. Не користуються, бо клієнти говорять російською. Є продавчині, які погано знають мову, але мають бажання вчити.
Гірше з вивісками та інформаційними стендами, багато залишається російськомовними. Пояснюють це додатковими витратами, але поступово змінюють.
Коментарі
Ви сказали вірно, ФЕДЕРАЦІЯ , яка омивається 12 морями 2 океанами, має 1/6 земної суші багатійшої зелі ,занепадає з 142 мільйонів осталось 83 мільйоне . Вместо того, щоб заніматись вирішенням своїх проблем, створити добробут, щоб донех рванули всі хто з різних причин покинув Родіну, повернулись,даже ті хто тут, на сайтах, корнілов болдуров, колісніченко і всі, кому так не навісна Україна,український народ, мова.Щоб парія СВОБОДА проводила агітацію на виїзд, відправляла всіх засланих москалями назад в Федерацію з цвітами,а не вгобах ,як вони наших дідів,дітей. Але, там потрібно працювати, чого вони не вміють. Вони тільки язиками вміють шльопати, на чужій землі . Розпалювать ненависть...