В Україні потрібно передбачити покарання за використання чиновниками недержавної мови в офіційній сфері.
"Такі санкції є у країнах Балтії, де борються зі зросійщенням, штучно накинутим їм за час радянської окупації. Аналогічні заходи впливу ми, представники громадських організацій, пропонуємо у законопроекті "Про державну мову". Зокрема, вимагаємо запровадити суворі штрафи за порушення мовного законодавства (наприклад, за те, коли недержавну мову використовують у тих сферах, де належить використовувати державну). Наполягаємо створити Центр української мови та інститут уповноважених із захисту державної мови. Це поширена європейська практика, коли функціонують мовні інспекції", - каже активіст руху "Відсіч" Сергій Оснач у "Експрес".
Соціологічні дослідження свідчать, що українці не проти впровадження української мови у ЗМІ та держслужбі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Сєвєродонецьк і Маріуполь слід перейменувати" - філолог
"Україні конче потрібно забезпечити належне застосування української мови. Зрозуміло, ми не можемо впливати на приватне спілкування людей. Але в суспільно важливих сферах держава може і мусить чинити вплив, щоб захистити культурно-інформаційний простір й українську ідентичність. Адже, втрачаючи мову, людина втрачає ідентичність, у неї змінюються політичні погляди. З тих-таки соціологічних досліджень відомо, що є серйозні розбіжності у поглядах щодо питань Голодомору чи вступу до НАТО серед українськомовних та російськомовних громадян. Пам'ятаймо: громадяни, нелояльні до своєї мови, ніколи не будуть лояльні й до самої України, адже мова - її суть", - каже Оснач.
Концерти проросійських виконавців в Україні є провокаціями. Антиукраїнські сили намагаються довести, що українці не впливають на ситуацію.
"Чому такі концерти планують в Одесі? Тому що там чимало громадян з проросійськими настроями. Однак їх аж ніяк не більшість. Думаю, місцеві продемонструють, що концерти Лободи на четвертому році війни абсолютно неприйнятні в українських містах", - підсумував активіст.
Ветеран АТО та засновник проекту Pizza Veterano Леонід Остальцев вважає, що українську мову потрібно законодавчо захищати, але не змушувати використовувати її.
Коментарі
1