Палеонтологи знайшли найдавніші з відомих науці ембріонів динозаврів і сухопутних хребетних загалом. Зародки належать до раннього юрського періоду (190 млн років тому).
Професор Роберт Рейс з Університету Торонто - Міссіссауга (Канада) та його колеги зробили відкриття, вивчаючи викопні яйця, привезені з Південної Африки. передає Компьюлента.
Вони належать до роду массоспонділів і надродини прозавроподів, які були предками гігантських рослиноїдних зауроподів - тих самих чотириногих істот з довгою шиєю і безрозмірним хвостом, які першими приходять на думку при згадуванні слова "динозавр".
"Прозавроподи були першими динозаврами, які активно змінювалися, і швидко стали найпоширенішою групою, тому їх біологія особливо цікава для учених, які вивчають початок ери динозаврів", - підкреслив Рейс.
Ембріони настільки добре збереглися, що можна було повністю реконструювати скелет і докладно інтерпретувати їх анатомію. Судячи зі ступеня окостеніння кістяка, зародки мали ось-ось вилупитися. Крім того, встановлено, що, з'явившись на світ, дитинчата повинні були виглядати інакше, ніж дорослі особини.
Вони пересувалися на чотирьох кінцівках, мали витягнуті передні лапи і непропорційно великі голови. Виростаючи, массоспонділи вставали на дві кінцівки (тут багато неясностей, але більшість вчених вважає саме так) і носили на довгих шиях порівняно маленьку голівку. Довжина тіла ембріонів становить 20 см; тіло дорослої особини досягало 5 м.
Під час дорослішання динозаврів їх шиї і задні кінцівки росли набагато швидше передніх кінцівок і голови. Пізніші представники цієї групи, зауроподи, мали пропорції, більше схожі саме на габарити ембріонів массоспонділів.
У певному сенсі ці динозаври розвивалися подібно до сучасної людини.
Виявлено також, що в ембріонів відсутні зуби. Значить, вони потребували особливого догляду. Отже, це найстародавніші викопні свідчення існування батьківської турботи про новонароджених.
Коментарі