Перші МАФи у Києві з'явилися у 1934 році, коли місто стало столицею. Такі кіоски були стилізовані під українське бароко або візантійський стиль, прикрашені різьбленням по дереву або керамічною плиткою.
Створювалися перші МАФи за проектами відомих архітекторів, зокрема, Василя Кричевського і Петра Захарченка. Встановлювали їх у найбільш людних місцях: навпроти оперного театру, біля стадіону Динамо, на Хрещатику. Найяскравішими були тютюнові кіоски Кричевського, які простояли до 1950-х років, пише Клуб Корінного Киянина.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як будували "Сталінське метро" в Києві - унікальні фотографії
"До війни в столиці з'явилися кіоски з газованою водою - вони були як стаціонарні, так і пересувні, - пишуть у ККК. – Останні являли собою візок на двох велосипедних колесах під тентом з баламбончиком, дві стійки з сиропом. Обслуговувала клієнтів продавщиця в білому накрохмаленому халаті".
У 50-ті роки в Києві поставили кіоски "Книги". Такі можна було зустріти, зокрема, на Майдані Незалежності (тоді – площі Калініна). Наймасовішими були кіоски "Союздрук", де продавалися газети, журнали, листівки, конверти.
Через десятиліття з'явилися автомати, в яких крім газованої води можна було придбати пиріжки. З лівером і повидлом коштували 4 копійки, стакан води з сиропом - 3 копійки. Кіосків було небагато - біля них збиралися черги.
У 60-70-ті роки мінімалістичний стиль МАФів не вписався в архітектуру центру міста.
"Подивіться на фото Хрещатика 1965 року - це невдалий приклад установки стандартного кіоску поруч з насичено оформленими фасадами", - зазначає києвознавець Михайло Кальницький.
У ці роки для Хрещатика розробили спеціальний дизайн МАФу, який зберігся до сих пір, незважаючи на численні реконструкції центру. Історики кажуть, що кіоски не були масовим явищем ні в 60-х, ні в 70-х. Торгівля, здебільшого, здійснювалася на перших поверхах будинків.
Коментарі