Американський винахідник з Міннесоти Альберт Маршалл запатентував холодильник 8 серпня 1899 року. Він працював на дровах, вугіллі та газі. Коштував такий чудо-пристрій більше, ніж автомобіль "Форд".
Перші спроби створити прототип сучасного холодильника були ще на початку ХІХ ст. 1803-го американський інженер Томас Мур постачав у Вашингтон вершкове масло. Однак воно швидко псувалося. Тому для його перевезення він створив рефрижератор - ємність з тонких листів сталі. Чоловік їх обертав кролячими шкірками, поміщав у кедрову діжу й зверху посипав льодом.
У другій половині ХІХ ст. так звані льодовики були популярні серед заможних жителів США і Європи. Утім теплоізоляцією служило не хутро кроля, а папір і тирса. Згодом у різних містах з'явилися айсмени - люди, які продавали лід. Бізнес приносив чималі гроші, але льоду катастрофічно не вистачало.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Морозилки псуються в холодних кімнатах
1862-го французькі брати-винахідники Едмонд і Фердинанд Карре презентували на виставці в Лондоні машину для створення льоду. Пристрій був заснований на процесі абсорбції - поглинання сірчистого газу водою. За годину виробляв 200 кг льоду.
У 1911 році компанія "Дженерал електрик" випустила більш сучасний холодильник. Він поміщався у кухонній шафі. Та був один суттєвий недолік - шум, через роботу на газі та
неприємний запах.
Через чотири роки американець Альфред Меллоуз запатентував конструкцію схожу на сучасний холодильник. Це була шафа з компресором у нижній частині. Однак, коштував такий пристрій чимало.
1926-го датський інженер Стіндруп розробив безшумний холодильник без стороннього аромату. Після цього пристрій швидко став популярним в Америці.
В СРСР перші холодильники створили в 1937 році на Харківському тракторному заводі. Їх масове виробництво було освоєно лише в 1960 роки.
Цікаві факти:
- Багато років холодоагентом в холодильниках був фреон. Та з часом його заборонили через негативний вплив на озоновий шар.
- У 2006 році вчені з Університету Алабами та Хасельта придумали найменший холодильник в світі. Він відомий, як броунівський холодильник. Призначений для експериментів в молекулярній біології.
- Найбільший в світі холодильник займає 27 кілометрів площі, він знаходиться на франко-швейцарському кордоні в західній стороні Женеви. Був створений з науковою метою для проведення експериментів.
- У більшості людей на холодильнику є мінімум кілька магнітів. А ось у жительки міста Гендерсон штату Невада Луїзи Грінфарб таких магнітів більш 32 000.
31-річна британка Джесс Вільямс з дітьми виявилася заваленою уламками внаслідок вибуху будинку. Її життя врятував холодильний пристрій, який прийняв на себе практично весь удар, захистивши сім'ю від уламків.
Коментарі