14 вересня в Україну прийде похолодання, за прогнозом Укргідрометцентру. Температура знизиться на 5 градусів, дощитиме. З 20 вересня потепліє і почнеться бабине літо.
Таке тепло приходить після перших осінніх холодів і дощів. Кандидат біологічних наук із Прикарпатського університету 30-річний Андрій Заморока пояснює, що холодне повітря відсуне антициклон із Середземномор'я.
— Високий атмосферний тиск зберігатиме тепло без опадів. Тоді протягом дня яскраво світитиме сонце, буде безвітряно. Вночі ґрунти не замерзатимуть.
В Україні бабине літо триває до двох тижнів, зазвичай наприкінці вересня чи на початку жовтня.
— Павутину, якої стає багато в повітрі, плетуть павуки-бокоходи. Вони рухаються лише боком, бо передні лапи розвернуті догори і значно більші за задні. Молоді особини тільки-но вилізли з кокона, ще не вміють швидко рухатися. А павутина легко переносить їх на нові території. Якщо придивитися, у повітрі обов'язково побачите одне або кілька павученят.
Від тепла розпускаються рослини, які зазвичай цвітуть лише раз на рік. Повторно квітнуть кульбаби, інколи — каштани, груші та черемха.
— Раніше вважали, що бабине літо починається від опалого листя. Нібито воно виділяє багато тепла в повітря. Наука таку версію не довела. У листках руйнується яскраво-зелений хлорофіл і з'являється жовтий каротин, але на погоду це не впливає. Із листя на деревах горобці, синиці та зяблики ще беруть поживні речовини. В опалому лишаються клітковина і багато води. Завдяки цьому воно захищатиме ґрунти й коріння від вимерзання.
Під час бабиного літа дикі тварини і птахи збирають запаси харчів до настання холоду. Також їдять якомога більше, аби нагуляти жир.
— У Карпатах лишилося зо дві сотні ведмедів. У цей період вони мають час знайти для себе барліг, обкласти його мохом, бур'яном і шишками. Як похолодає, ведмідь інколи їсть землю, щоб у шлунку утворилася пробка і зупинилися обмінні процеси перед зимівлею.
Народні прикмети про осінь та бабине літо
Якщо з'явиться веселка — буде тривала й тепла осінь
Молоде бабине літо дощове — чекай негоди на старе
Горіхи на ліщині добре вродили — зима буде люта й сніжна
Багато жолудів — на холодну зиму і врожайне літо
Тепла осінь — на довгу зиму
Рано випаде перший сніг — весна теж буде рання
Якщо восени багато грибів, чекай теплої зими
Коментарі