Американські дослідники Рейчел Врімен та Аарон Керролл із Медичного університету штату Індіана перевірили багато порад лікарів і дійшли висновку, що деякі з них — хибні. Спростували сім найпопулярніших медичних міфів.
1. Доросла людина має випивати не менш як 2 л води на день. Порада американських лікарів 1945 року була така: "Бажана кількість води в організмі дорослої людини становить 2,5 л. Більшість рідини міститься у стравах, які ми споживаємо протягом дня". Міф з"явився, коли цю рекомендацію почали використовувати без другого речення. Врімен і Керролл зазначають, що надлишок рідини вимиває з організму необхідні солі. А це може призвести навіть до смерті.
2. Людина використовує свій мозок лише на 10%. Це твердження виникло на початку ХХ ст. На Заході популярною була думка, що завдяки постійній праці над собою можна розвинути приховані здібності. Близько 10 років тому нейробіологи довели: люди використовують значно більшу частину мозку. У ньому немає жодної ділянки, яка була б цілком пасивною.
3. Після смерті в людини продовжують рости нігті й волосся. Цей міф поширили спеціалісти з кримінальної медицини. Після смерті тіло втрачає вологу. Як наслідок, шкіра навколо волосся та нігтів усихає, і вони виглядають довшими. Насправді для росту потрібна складна гормональна регуляція, яка після відмирання клітин припиняється.
4. Читання при поганому освітленні псує зір і призводить до короткозорості. Врімен і Керролл погоджуються, що через напруження зорових м"язів виникає тимчасовий біль та дискомфорт. Але він, мовляв, минає без негативних наслідків. Раніше люди читали при свічках або гасових лампах і не мали порушень зору.
5. Після гоління волосся стає жорсткішим і темним. Перші дослідження на цю тему зробили 1928 року. Тоді встановили, що під час гоління лезо не зачіпає активної підшкірної частини волосини й тому не може впливати на її структуру. Водночас зрізаються тонші і світліші кінчики волосся, тому воно видається жорсткішим і темним.
6. М"ясо індиків викликає сонливість. Цей міф поширився в американців, для яких запечена індичка є обов"язковим атрибутом Дня подяки. В індичатині є амінокислота триптофан, потрібна для виробництва білків. Вона задіяна у процесі засинання. Її надлишок справді навіює сон. Але у м"ясі індиків цієї амінокислоти навіть менше, ніж у сирах чи свинині. Сонливість виникає через те, що після ситного обіду уповільнюється приплив крові до мозку й до нього потрапляє менше кисню.
7. Мобільні телефони небезпечно використовувати в лікарнях. Це твердження частково правдиве. Іноді через магнітні хвилі від телефонів виникають збої у деяких медичних апаратах. Монітори можуть видавати фальшиві сигнали тривоги, а кардіографи показувати неточні результати.
Коментарі