У понеділок православні відзначають пам"ять священномученика Григорія V, Патріарха Константинопольського. З перервами він тричі займав кафедру в кінці XVIII — на початку XIX століття. У Греції тоді панували турки. Місцеві хотіли відвоювати свою незалежність. Патріарх усіляко допомагав народові. Коли його зв"язки з грецькими патріотами викрили, друзі пропонували організувати главі церкви втечу. Однак той відмовився.
— Я відчуваю, що риби їстимуть моє тіло, але помру спокійно за свою націю, — сказав він.
На Пасху 1821 року Григорія V схопили, повісили на воротах патріархії, а потім кинули в море.
Грецькі моряки підняли тіло з води й доставили до Одеси. Там його поховали в Троїцькій церкві. Через 50 років на прохання грецької влади мощі передали до Афін. На честь Григорія відправили спеціальну службу, а його подвиг почали вважати торжеством християнства у відродженій Елладі.
У середу вшановують Муромську ікону Божої Матері. Її до російського міста Муром доставив з Києва князь Костянтин. Він переконував язичників прийняти християнство. Однак вони не хотіли й вирішили вбити князя. Тоді він вийшов до них з іконою. За переказами, благодать від неї так вплинула на язичників, що вони вирішили прийняти хрещення.
До Віленської ікони Божої Матері моляться у п"ятницю, а до Тамбовської та Ільїнсько-Чернігівської — у неділю. У цей же день згадують зцілення Христом чоловіка, що 38 років страждав від невиліковної недуги.
На тижні у середу та п"ятницю рекомендують дотримуватися посту. Однак у ці дні можна вживати рибу. У неділю можна пити вино.
Коментарі