Минулих вихідних Україну накрили потужні зливи з поривами вітру, градом, громом. Блискавки вбили трьох людей, спровокували пожежі в Житомирській, Чернігівській і Київській областях.
Близько шостої вечора 27 червня в селі Софіївка поблизу Черкас блискавка влучила у трьох людей. 55-річна Галина Походенко та 23-річний Ігор Майстренко загинули, матір чоловіка 47-річну Олену Майстренко забрали в лікарню.
— Із берези полетіла кора, — розповідає Ярослава із села Софіївка. — Жінка Ігоря в авто сиділа, не розуміла, що сталося. Думала, дерево падає. Коли побачила, що впав її чоловік, кричала, щоб спасли.
Тієї неділі родини Походенків і Майстренків з Софіївки відпочивали біля ставка.
— Ці сім'ї товаришували, — розповідає староста села Ганна Походенко, 53 роки. — Того дня поїхали на Ігоревій машині. Галя з чоловіком Яковом узяли ще двох онучат. Ігор був із жінкою і 2-місячним сином. Зірвалася гроза. Лило так, що не можна було ні їхати, ні йти. Всі тікали, хто куди. Яків скочив на велосипед і рушив додому. Решта з дітьми сховалися в машину, забуксували. Коли дощ спинився, Галя, Лєна й Ігор вийшли. Може, хотіли машину виштовхати, чи душно стало. Дощик уже ледь накрапав. І тут блискавка вдарила в дерево, біля якого вони були. Усі троє впали.
Сусіди та родичі були на місці хвилин за 7–10. Приїхали три бригади "швидкої".
— Троє людей лежали у воді біля дерева, двоє були без ознак життя, — каже фельдшер Федір Білик. — Третя жінка — у важкому стані. Її судомило. Не розуміла, що сталося.
Олену Майстренко забрали в Черкаську міську лікарню №3.
Галина Походенко працювала в Софіївському лісництві. У неї залишилися син і донька. Ігор Майстренко після служби в армії три роки служив за контрактом у ЗСУ. Торік одружився.
— Життя двох родин перевернулося за секунду, — додає Ганна Петрівна. — Ігор з дружиною тільки на ноги почали ставати. Взяли в селі хату на виплату, не встигли прописатися.
28 червня блискавка вбила 35-річного чоловіка за селом Чорнянка Каховського району на Херсонщині.
З іншими місцевими жителями працював на полі. Як почалася гроза, більшість селян присіли чи лягли на землю, а чоловік побіг шукати укриття. Тримав металеву сапку, в яку влучила блискавка.
У селі Зубринка Житомирського району блискавка влучила в дерево та хлів. Почалася пожежа. Вогонь перекинувся на будинок. Господарів удома не було. Рятувальників викликали сусіди.
26 червня від удару блискавки зайнялися два будинки на Чернігівщині — в селищах Козелець Чернігівського району та Мала Дівиця Прилуцького району. Один — в Білогородці Бучанського району на Київщині. Люди не постраждали.
3 тисячі людей у світі гинуть щороку від удару блискавки. Її температура може перевищувати 30 тис. градусів — це приблизно вп'ятеро більше за температуру на поверхні Сонця. У середньому блискавичний розряд поширюється зі швидкістю понад 190 тис. км/с, а його довжина становить 3–4 км.
Уникайте дерев і металевих парканів
— Під час грози уникайте високих дерев, стін, біля яких вони ростуть, і металевих парканів, — каже Наталія Батир з Державної служби з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області. — Найчастіше громовиці вражають дуби, тополі, сосни та ялини. Найрідше — верби, клени.
Якщо гроза застала вдома, зачиніть вікна та двері, бо протяги притягують кульові блискавки, — продовжує. — Вимкніть електроприлади, зокрема й мобільні. Тримайтеся подалі від антен і проводів. У лісі не варто ховатися на узвишші чи під одиноким деревом. Краще шукати низькі. Не бігайте. Роздивіться навколо. Якщо на деревах помітні сліди від потрапляння блискавки — ґрунт навколо має високу провідність електрики і блискавка б'є туди постійно.
Коли опинилися в полі, знайдіть у землі заглиблення. Бажано сухе, бо волога земля краще проводить електрику. Сухого немає — ховайтеся в мокрому. Не лягайте в повен зріст.
Якщо гроза застала під час прогулянки на велосипеді чи мотоциклі — зупиніться. В автомобілі небезпека не загрожує.
Коментарі