Титановий кар'єр будують у лісі біля села Тарасівка Володарського району на Київщині. Родовище пролягатиме і між сусідніми селами Логвин, Михайлівка й Тадіївка та Щербаками й Фастівкою Білоцерківського району. Мешканці цих сіл виступають проти будівництва. Видобування шкодитиме екології й виснажить річку Рось, кажуть. У знак протесту хочуть перекрити трасу Київ — Одеса.
— Перед виборами розклеїли об'яви про будівництво кар'єру. Під шумок. Думали, люди не помітять. За 20 діб Міністерство екології надало би підприємству дозвіл на видобування руди, — каже сільський голова Тадіївки Анатолій Тищенко, 59 років. — Голова села Логвин Валентина Якуненко розповіла про все селянам, провела збори. На них прийшло більше людей, ніж на вибори до Верховної Ради.
— Кажу дружині, може, не будемо робити ремонт? Тут буде пустеля. Дім ми тоді не продамо. Куди нам діватися? — говорить Анатолій Іванович. — А людям, які тримають худобу, що робити? Стоятимемо до останнього. Товариство, що планує будувати кар'єр, розташоване в Києві. Власник — у Запоріжжі. Засновник — у Центральній Америці. Звичайно ж, йому там до нашого здоров'я немає ніякого діла.
Площа майбутнього родовища — 10,18 кв. км. Гірничий комбінат займе 1015 га землі. Його будує київська фірма "Рутил-Ільментова компанія". — Подібні шахти викидають велику кількість пилу. Там використовують "крокуючий" 400-тонний екскаватор. У радіусі 50 кілометрів на рік осідає понад 20 сантиметрів пилу. Для видобутку тонни руди потрібно 12 тонн води, — каже Вадим Харута, 38 років, депутат Фурсівської об'єднаної територіальної громади. — Воду планують брати з річки Рось. У технологічному процесі застосовують сірчану кислоту. Є ризик знищення річки та екології регіону.
Заяви селян про вирубку лісів на місці зведення кар'єру на підприємстві називають неправдивими.
— Підприємство не впливатиме на екологію краю, — говорять власники родовища. — Не використовуватимуться хімічні речовини. Єдине джерело викидів — двигуни кар'єрної техніки. Їхня шкода подібна до автомобільного руху на міжселищній дорозі. Для роботи кар'єру дійсно необхідна вода. Але за планом підприємство використовуватиме її в замкнутому циклі. Для цього зведемо спеціальне водосховище. Скидів стічних вод у річку не буде.
У Міністерстві екології обіцяють після 15 серпня опублікувати оцінку впливу на довкілля від майбутнього кар'єру.
Коментарі