- У нас залило подвір'я. Не знаю, що це таке, але тапок розлізся на клапті,- розказує "ГПУ" 34-річний Арпад Немеді з Айки. - Я забирав собаку в дім і попік ноги. У німецької вівчарки шерсть облазить. У мене донька-алергік. Доки ми виїхали, вона надихалася цієї гидоти. В автобусі її почало обсипати, стало важко дихати. А теща переживає, що не встигла повикопувати цибулини квітів. Тепер сад, напевно, пропаде.
Причиною аварії називають вибух резервуара з червоним шламом - нерозчинним осадом, який утворюється при виробництві глинозему. Розлилися в середньому 600?"700 тис. куб. м відходів. Постраждали сім населених пунктів. У селищі Дечвер, неподалік від заводу, затоплені 400 будинків. У місті Колонтар висота потоку відходів сягала майже 2 м. На ділянці Будапешт-Секешвехервар-Сомбатхей зупинили рух потягів.
- Найгірше, що ми не знаємо, що це насправді. Люди бояться, на дорогах затори, виїхати неможливо. Це нагадує американську фантастику. Якби хтось пояснив, що трапилося, паніки не було б, - каже "ГПУ" 46-річна Сільвія Добоні з Будапешта. - Подруга з того району розповідає, що сильно смердить. Не знаю, наскільки небезпечні ці випари.
Постраждали щонайменше 120 осіб. Шестеро мають серйозні опіки. Усі в лікарнях. Двоє - на межі смерті. У людей опіки шкіри й очей, повідомляє Йожеф Чірнер із рятувальної служби. У безпечні місця тимчасово вивезли понад 500 жителів.
Офіційної версії катастрофи не повідомляють. Поліція розслідує причини. Власники заводу коментарів не дають.
- Кажуть про токсичні відходи, оксид заліза. Але ми ж не знаємо, що там було насправді. Тому про ризики для України сказати не можу. Угорщина мала би надати повну інформацію: що сталося, який був витік, в якому обсязі. Судячи з кольору, залізо там було. Але думаю, крім нього були й інші токсичні сполуки. У Дунай вони не потрапили. Тільки в ґрунт, ґрунтові води, - каже Віктор Мельничук, 45 років, директор всеукраїнської громадської організації Національний екологічний центр України.
Коментарі