Усерпні Міністерство культури заборонило кінопрокат та продаж відеокасет і дисків нового фільму класика жанру "horror" ("жах") Джорджа Ромеро. Довкола фільму почав назрівати скандал.
"Країна мертвих" з"явилася 4 серпня в кількох кінотеатрах Києва та мережі "Кінопалац" у 14 містах України. Уже 8 серпня міжнародна дистриб"юторська компанія "B&H Distribution", яка викупила права на прокат "Країни мертвих", отримала лист Мінкульту. У ньому йшлося про заборону стрічки через пропаганду жорстокості та насильства.
Тим часом цей фільм вільно крутили в кінотеатрах Росії, Молдови, Казахстану, Азербайджану. У Москві на "Країну..." пускали лише глядачів, старших 16 років. Два тижні "B&H Distribution" мовчала. Потім скликала прес-конференцію, на якій заявила, що "зомбі-шедевр" (так рекламували в Україні цей фільм) став "першою жертвою української кіноцензури".
"ГПУ" в офісі "B&H Distribution" повідомили, що компанія подала на Мінкульт до суду. Але є момент, про який у "B&H" мовчать. "Країну мертвих" компанія випустила на екрани без прокатного посвідчення, яке видає Міністерство культури. Це грубе порушення правил прокату. Петро Онищук із "B&H" пояснює:
— Компанія була на сто відсотків переконана, що отримає посвідчення, тому й випустила картину на екрани.
— Навпаки, "B&H Distribution" розпочала показ саме тому, що й не сподівалася отримати прокатне посвідчення, — переконана Лідія Клименко, працівник департаменту кінематографії Мінкульту.
Фахівці вважають, що мінімальна сума виручки з прокату цього фільму в Україні мала б становити півмільйона гривень.
Прес-секретар "B&H" Ольга Корнієнко сказала "ГПУ", що загальні збитки компанії через заборону показу вимірюються "сотнями тисяч доларів".
11 експертів висловилися за заборону стрічки,
троє — за прокат
"Країна мертвих" — не перша "жертва кіноцензури" в Україні. Раніше стрічку одного маловідомого азійського режисера також не пустили в прокат — через епізод, у якому людині відпилюють ногу металевою струною. У березні 2004-го міністерство заборонило інший голівудський "зомбі-шедевр" — "Техаська різанина бензопилою". Стрічку намагалася вивести на екрани дистриб"юторська фірма "Кіностар", якої вже не існує. Її колишній директор Дмитро Кириєнко каже, що фірма тоді втратила щонайменше $60 тис.:
— 15 тисяч доларів ми заплатили за рекламу "Техаської різанини...", ще 45 тисяч — за право на прокат. По одній тисячі — за кожну з шести копій. Розмитнення обійшлося приблизно в дві тисячі доларів.
Якщо бути юридично точним, то "Країну мертвих" заборонив не Мінкульт, а експертна рада, сформована при міністерстві. До неї входять 19 фахівців. Міністерство звертається до них, коли четверо спеціалістів департаменту кінематографії не можуть самостійно ухвалити рішення. У випадку з Ромеро 11 експертів висловилися за заборону стрічки, троє — за прокат. Інші були у відпустці.
Жодного разу я не дивився кіно так, як цього понеділка. Сеанс почався з 15-хвилинним запізненням.
Першу половину "Країни мертвих" я бачив лише півекрану, решту картинки заступали голови. Стояв у дверях, бо не зміг пролізти в малу кінозалу Києво-Могилянської академії, напаковану студентами.
На екрані "ожили" американські мертвяки. Спочатку їхню увагу відвертали яскраві феєрверки. Потім покійникам це набридло й вони стали поїдати живих. Серед мертвяцького загалу інтелектом та здатністю до імпровізації вирізнявся один чорношкірий покійник.
У стрічці багато стрілянини. Від пострілів голови мертвяків розлітаються, ніби гарбузи. Надто екстремальні сцени (коли людині відривають голову) зняті "в тіні".
— Це "ужастік" чи комедія? — дивувалися дівчата в залі.
Посеред сеансу студенти почали виходити. Мабуть, через задуху.
Як на мене, "Страсті Христові" страшніші. Американський "Дзвінок" — також.
За 40 хвилин до закінчення сеансу з"явилася міліція. Про це публіці пошепки повідомив схвильований вахтер.
Біля входу до зали стояли троє міліціонерів. Ще четверо працівників Подільського райуправління ВС сиділи в "уазику". Двоє в цивільному та молода жінка з пістолетом при боці склали протокол. Узяли пояснювальні в організаторів показу, який виявився "акцією кіноманської непокори" проти цензури в кінематографії. Компакт із фільмом вилучили, організаторам "акції" пригрозили порушенням кримінальної справи.
Однак їх це не злякало. Невдовзі в кінозалі Могилянки покажуть "Техаську різанину бензопилою".
Коментарі