Перед Великоднем між селами Яківці і Патлаївка під Полтавою невідомі підпалили пам"ятник язичницькому богові Перуну.
— Їздять тут різні чудачки, мечами махають, поклоняються, — намагається пояснити вчинок селян 21-річний Віталій із Яківців. Прізвища не каже. — Ще прийдуть і вб"ють мене.
Вирізьблені з дуба фігури стоять на галявині перед сосновим лісом. У центрі — боги Родина, Перун і Род. Перед ними — прямокутний камінь. Із чотирьох боків ворота з дерева, що символізують сезони та сторони світу. Перед кожними викладені дерев"яні колоди з місцем для вогнища посередині.
У вихідні тут відпочивають жителі Яківців. Андрій Терещенко, 35 років, приїхав із 27-річною дружиною Олесею і 8-місячним сином.
— Якісь люди тут обряди проводять, — каже жінка. — Місцеві бояться. Вони проти, щоб тут збиралися. От і підпалили Перуна. Раніше тут смітник був, а тепер територію прибирають.
Селяни остерігаються людей, які приїздять до жертовника. Їх підозрюють у чорній магії. Приїжджі викупили стару хату неподалік. Місцеві упевнені, що язичники зводять там храм.
Хвіртку відчиняє 22-річний Святослав. У дворі прив"язаний собака. Будівля схожа на церкву, бо не має кутів.
— Я приїхав із Києва охороняти фігури, — пояснює чоловік. — У нас на Лисій горі стоять такі ж, там святилище Перуна. Воно на честь наших предків, яким ми поклоняємося. Це атеїзм, нема віри чи релігії. Проводимо обряди, приносимо хліб, квас і молоко. У Києві робимо це щосуботи. Такі жертовники є в Запоріжжі і Карпатах. Нема ніякої секти.
Власник подвір"я і хати — 34-річний різьбяр із Полтави Ростислав Лавроненко. Він тримає власну меблеву майстерню. Вісім років тому зробив фігури з художниками з багатьох міст України.
— На горі в Яківцях місцевий археолог розкопав захоронення вояків часів війни. Вирішили поставити пам"ятник на честь цього. Хрестів уже багато, тому різьбярі вирішили поставити в образі богів, — спершу каже Ростислав.
Центральна фігура Перуна складалася з чотирьох дубових колод, мала чотири обличчя. Однак за рік їх спалили. Та художники відновили. Цієї весни ідола пофарбували.
— Її спалили перед Пасхою. Напевно, місцеві алкоголіки, — кривиться майстер. — На спалені стовпи повісили записку з помилками: "Спалені стовби — це було перше попередження. Наступна буде хата. Щоб миром розійтись, покладіть тисячу гривень у пачку з сігарєт під камінь біля дороги".
Ростислав зізнається, що разом із іншими приносить дари богам, вшановує предків.
— Буваємо тут у вільний час, — додає наостанок. — Відзначаємо свята, пов"язані з сонячною активністю. Найближче — Івана Купала. Цього року воно випадає на 22 червня.
Коментарі