24 травня в Одесі на голову громадської організації "Небайдужі" 23-річного Сергія Стерненка напали двоє чоловіків. Одного з них Сергій смертельно поранив ножем у живіт. Сам отримав струс мозку, травму руки, втратив багато крові. Його прооперували.
— Близько 11-ї вечора ми з Наталкою, моєю дівчиною, поверталися додому. Біля будинку до нас підійшли двоє. Почали бити, в тому числі ножем, — згадує Сергій Стерненко. — Мені вдалося відібрати ніж, ним оборонявся. У якийсь момент нападники кинулися тікати в різні боки. Я погнався за одним. За кілька десятків метрів він упав. Сказав, що сильно поранений. Я викликав "швидку" і поліцію. Тоді помітив, що в мене порізана рука, з неї бігла кров.
На відео, яке Сергій Стерненко опублікував одразу після нападу, говорить: "Застосував проти нападників свій ніж". Кому належить зброя, має встановити слідство.
У сутичці загинув 29-річний Іван Кузнєцов. Працював охоронцем у передмісті Одеси — селищі Совіньйон. 10 років тому служив строковиком у 25-й бригаді в Новомосковську Дніпропетровської області. Другого нападника 30-річного Олександра Ісайкла затримали за кілька годин. Мав легкі й середньої тяжкості ножові поранення. У справі фігурує як свідок. Після допиту в поліції його відпустили.
Це третій напад на Стерненка впродовж чотирьох місяців.
Кримінальне провадження відкрили за статтею "умисне вбивство". Слідчі мають кілька версій події — хуліганські мотиви, побутовий конфлікт, замовний напад.
— Чи були перевищені норми самооборони — визначить суд, — каже адвокат Антон Зубков, 42 роки. — Зважатимуть на деталі — скільки було нападників, у якому психологічному стані людина оборонялася. Якщо через сильний стрес не могла оцінити наслідки своїх дій, кримінальну відповідальність із неї знімають. Врахують, чи була можливість уникнути вбивства. Аудіо- чи відеозапис нападу буде вагомим доказом — допоможе встановити, як розвивалися події. За перевищення норм самооборони можуть ув'язнити на два роки.
У Сергія Стерненка поранені вени і нерви, перерізане сухожилля на лівій руці. 26 травня його виписали з одеської міської лікарні №1. Товариші відвезли Стерненка на лікування до Києва. Його обстежили, мають робити ще одну операцію — на тій же руці.
"Провідував у київській лікарні Сергія Стерненка. Лікувати його в Одесі відмовилися, каже. Чому так відбувається? Бо ми втрачаємо Одесу, — пише у "Фейсбуку" нардеп 39-річний Ігор Луценко. — Чинний президент іде в руслі політики Кучми. Будує феодальну державу, де регіони віддані на поталу тим, хто в обмін на гарантію повної — політичної, правоохоронної, судової — автономії готовий забезпечити голоси на виборах. Будь-якими способами. Таких, як Стерненко, витравлюють як усе українське, вороже до їх корупції і небезпечне для їхнього кримінального бізнесу. Проукраїнськи налаштовані громадяни змушені перебиратися до Києва, як навесні 2014-го тікали патріоти з Донецька".
Треба привернути увагу оточуючих
— У Кримінальному кодексі є стаття не лише про необхідну самооборону, а й уявну. Це коли людина неправильно оцінила дії нападника й перевищила межі захисту. На це зважає суд, обираючи міру покарання, — каже 37-річний Денис Монастирський, експерт програми реформування правоохоронної та судової систем Українського інституту майбутнього.
Як не потрапити до в'язниці, захищаючи власне життя?
— Людина може захищатися в будь-який спосіб. Проте мають значення характер, мета нападу й інші фактори. Якщо, приміром, нападає одна людина з кулаками, а її вбивають десятьма ударами ножа — йтиметься про кримінальну відповідальність.
Особа, яка захищалася, повинна надати слідству чіткі й несуперечливі пояснення, речові докази. Коли немає змоги самому подзвонити в поліцію, слід максимально привернути увагу оточуючих — кричати, бити вікна тощо. Люди якщо і не прийдуть на допомогу, то ймовірно, викличуть правоохоронців. Зафіксований дзвінок про напад матиме значення на суді.
Коментарі
6